Перехід на зимовий час 2018: коли переводять годинник в Україні

Pinterest LinkedIn Tumblr +

У жовтні 2018 в Україні традиційно відбудеться перехід на зимовий час. Розповідаємо, звідки взялася така традиція, а також коли та куди слід переводити годинник. Про це пише Радіо МАКСИМУМ.

Переводити годинники в Україні почали з 1996-го, коли вийшла відповідна постанова Кабміну. Відтак, перехід на зимовий час відбувається у нас уже 22 роки, хоча щоразу виникають дискусії щодо доцільності цього правила.

Традиційно стрілки повертають в останню неділю жовтня. У 2018 році цей перехід відбудеться в ніч з суботи на неділю, 28 жовтня, о 4 годині ранку.

28 числа нам слід повернути стрілки на годину назад, що є перевагою взимку, коли так хочеться поспати зранку якнайдовше. Звісно, кількість годин у добі залишиться незмінною, однак принаймні прокидатися треба буде, коли вже посвітлішає на вулиці.

Наразі перехід на зимовий і літній час існує у більш ніж ста державах, зокрема в Україні. Однак ледь не щороку подають пропозицію скасувати таке правило.

Звідки взялася така традиція

Першими літній та зимовий час запровадили у Великобританії ще в 1908 році: там вирішили змінювати час навесні та восени задля економії енергоресурсів. Через 10 років до англійців долучилися Штати, а в країнах СРСР почали переводити годинники аж 1981-го.

Дискусії про те, чи потрібне сезонне переведення годинника, не вщухають в Україні й досі. При цьому як прихильникам, так і противникам зимового часу є чим аргументувати свою позицію, адже існують дослідження, які доводять рацію різних сторін.

Так, прихильники переходу на літній / зимовий час стверджують, що це допомагає економити енергоресурси. Натомість противники цієї ідеї переконують, що жодної економії нема. БІльше того, це призводить до додаткових витрат, адже переводити треба не тільки годинник – також необхідно переналаштовувати різне обладнання та прилади.

Звісно, найзапекліші суперечки точаться серед медиків. Чимало лікарів запевняє, що маніпуляції з часом негативно відображаються на біоритмах організму і погано впливають на самопочуття людей, особливо хворих. Хоча й зимовий час ближчий до астрономічного, тому перехід на нього сприймається організмом легше, ніж на літній. Інша ж сторона доводить, що зміна на одну годину не відіграє ніякої ролі, адже люди зараз практично не залежать від природних факторів, тому не прив’язані до астрономічного часу.

Довідка:

Переведення годинників регламентується постановою Кабміну від 1996 року про порядок обчислення часу на території країни.

Нагадаємо, в Україні можуть вкотре скасувати перехід на літній час, якщо відповідну постанову приймуть у ЄС. Додамо, що час на годину вперед традиційно переводять у останню неділю березня.

Додамо, що 20 вересня 2011 Верховна Рада України прийняла постанову «Про зміну порядку обчислення часу на території України», якою скасовано щорічне переведення годинників на зимовий/літній час. Однак у жовтні того ж року таке рішення назвали поспішним та повернули переведення стрілок.

Share.