Субота, 27 Квітня

Ефективне лікування грижі стравоходу: методи і особливості

Стравохід являє собою трубку, що складається з м’язової тканини. Вона проходить від ротової порожнини до шлунку через гіатус (отвір в діафрагмі). У деяких випадках у людини можуть розвиватися патології, в результаті яких органи, які повинні розташовуватися в очеревині, підіймаються в грудину. Найчастіше відбувається випинання стінки стравоходу, але можуть розвиватися і інші проблеми.

Через гіатус в грудну порожнину можуть піднятися:

  1. Кардія (верхня частина шлункового мішка).
  2. Ділянки кишківника.
  3. Пілорична частина шлункового мішка.

У деяких випадках відбувається підняття шлунку цілком. При цьому органи можуть і повернутися на своє природне місце самостійно, але зазвичай проблема прогресує. В грудну порожнину потрапляє все більша та більша частина шлунково-кишкового тракту, що призводить до виникнення проблем з підшлунковою залозою, печінкою, серцем та легенями. Грижа стравоходу успішно лікується в Клініці Біляка лапароскопічними методами, тому рекомендуємо вам не затягувати і звертатися до професіоналів.

Симптоми патології

Зрозуміти, що у пацієнта розвинулася грижа стравоходу, можна за такими ознаками:

  1. З’явилися труднощі з роботою травної системи. Зокрема, їжа погано проходить по шлунково-кишковому тракту, спостерігаються проблеми з випорожненням.
  2. Часті печія і відрижка, в роті відчувається кислий або гіркий присмак.
  3. З’явився біль в міжреберному просторі, надчеревній ділянці або в області грудини.

У деяких випадках у пацієнта розвиваються сильні напади кашлю, під час яких може виникати блювота або підвищене слиновиділення. Найчастіше подібні симптоми розвиваються після фізичних навантажень або прийняття їжі.

При підозрах на грижу стравоходу пацієнта відправляють на діагностику. Вона складається з:

  1. pH-метрії. Беруться проби вмісту шлунку, завдяки чому лікар отримує інформацію про хімічний склад шлункового соку.
  2. Ультразвукового дослідження. Воно дозволяє діагностувати випинання внутрішніх органів в грудну порожнину, а також визначити обсяги патології.
  3. Комп’ютерної томографії (також може проводитися контрастна рентгенографія). Ці методи дозволяють виявити грижу і визначити її розміри.
  4. Фіброгастродуоденоскопії – ендоскопічне дослідження стравоходу, порожнини шлунка і дванадцятипалої кишки. З його допомогою лікар визначає стан шлунку і стравоходу.

Отримана в ході діагностики інформація дозволяє скласти індивідуальний план лікування.

Як позбутися грижі

Найбільш ефективно в боротьбі з даною патологією показала себе лапароскопічна операція. Від звичайної вона відрізняється тим, що хірург не робить великих надрізів, щоб дістатися проблемної області. Лікар просто проколює шкіру (діаметр отворів не перевищує 8–10 мм) та вводить інструменти і відеосенсор. Таким чином, він може здійснювати всі необхідні маніпуляції, а відео з оперативною інформацією виводиться на екран монітора. Лікування відбувається за наступним алгоритмом:

  1. Огляд черевної порожнини. Для цього в неї закачується вуглекислий газ, що дозволяє отримати необхідний хірургу оперативний простір.
  2. Виявляється грижовий мішок, проводиться його вправлення в очеревину. Якщо утворилися спайки, то їх розсікають.
  3. Проводиться укріплення отвору діафрагми шляхом його зшивання. Якщо він втратив пружність та міцність, то накладається спеціальна армована сітка з біоматеріалу. Вона зміцнює тканини, завдяки чому патологія не розвинеться знову.

Після цього лапароскопічний інструмент виймається, зроблені проколи зашиваються двома стежками або заклеюються.

Після втручання пацієнт відправляється в палату. Через кілька годин йому вже можна ходити. Через день допускається приймання перетертої або рідкої їжі. Через 2–3 доби його виписують додому.

Як поводитися після операції

У перші два тижні необхідно:

  1. Обмежити фізичні навантаження. Рекомендується не підіймати вантажі масою понад 5 кілограмів, не бігати, не відвідувати тренажерні зали або басейни.
  2. Повністю відмовитися від ванни, замінивши її на душ. Також не можна відвідувати лазню або сауну.
  3. Стежити за місцями проколів і підтримувати гігієну. Треба обробляти їх рекомендованими лікарем препаратами, щоб не допустити розвитку зараження.

Протягом перших двох місяців після проведення лапароскопії необхідно виключити з раціону жирне м’ясо, а також продукти, що викликають підвищене газоутворення. Краще за все харчуватися овочевими пюре і розвареними кашами з дієтичним супом. Рекомендується повністю відмовитися від алкоголю, оскільки він викликає спазм шлунку та стравоходу.