Понеділок, 15 Квітня

Як українці рятують планету: 10 еко-стартапів, якими можна захоплюватися

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Тема екології в новинах і соціальних мережах звучить все голосніше й голосніше.

Хоч у нас в Україні поки що немає шампунів на розлив, зате з’явився новий еко-вид шуб, окуляри без пластикової оправи, їстівні упаковки і багато іншого. У цій статті поділимося з вами цікавими і перспективними проектами в сфері екології.

“Хутро” з насіння чіа

Про проблему тваринного хутра говорять вже не перший рік. Давно вже існує штучне хутро. А ось тепер хутро з’явилось ще й з рослин. Українка Даша Цапенко створила плащ з пророщеного насіння чіа. Її еко-проект покликаний спонукати людей до переосмислення статусу одягу в житті людини. Щоб створити “живу тканину” у Даші пішло три місяці. За її словами, ця тканина – заклик до припинення бездумного споживання речей, проект-маніфест про існування людини і одягу.

Скоро такий одяг зможуть спробувати гості міста Голвей (Ірландія). Там часто йдуть затяжні дощі і це ідеальні погодні умови для плаща, який потрібно поливати п’ять разів на день.

Біопакети з кукурудзяного крохмалю

З 20 січня в продажу мережі “АТБ” з’явилися розкладні пакети українського виробництва. Пакети повністю відповідають світовим стандартам біопродукції. Зроблені вони з кукурудзяного крохмалю і без використання поліетилену. Термін компостування становить 6 місяців при спеціальних умовах для компосту.

Окуляри з кави

Виявляється, екологічними можуть бути навіть окуляри. Окуліст з Київської області Максим Гавриленко винайшов унікальну оправу для окулярів, та не з пластику, а з … кави. А якщо точніше, робляться вони з кавової гущі, масла льону і спеціального клею, склад якого тримають у таємниці. Автор говорить, що час їхнього розкладу становить близько 10 років, в той час як пластика – від 200 до 1000. Одна пара таких окулярів коштує 78-89 доларів.

Еко-окуляри Максим виробляє у власному гаражі. Перш ніж зупинитися на каву, компанія експериментувала з м’ятою, петрушкою і кардамоном в якості основи для оправ.

Жувальна гумка з меду

Жувальна гумка – другий найбільш поширений вид сміття після сигаретних недопалків. Потрапляючи в харчовий ланцюжок, фрагменти жувальної гумки згодом виявляються в організмах риб, морських птахів і ссавців. Вчений Сергій Курта з Калуша задумався над цим і мало того, що придумав, як зробити еко-жуйку, так ще й зробив її лікувальною. Називається вона “Медовик”, зроблена на основі меду і воску, допомагає відновити ясна і зупинити їх кровоточивість.

Жуйку вже перевірили на реальних людях. Протягом 7-ми днів під контролем лікарів-стоматологів учасники жували по одній жуйці тричі на день після їжі. Після тижневого курсу було підтверджено, що у 72,5% пацієнтів зникли ознаки захворювань.

Зубна щітка з паперу

Український стартап Effа виробляє одноразові зубні щітки з переробленого паперу. За словами засновників компанії, пластикова одноразова щітка розкладається 500 років. Зубні щітки Effа безслідно зникають у воді або ґрунті за кілька місяців. Зараз одна щітка коштує близько 30-40 центів, але засновники планують оптимізувати виробництво і знизити ціну до декількох центів. Для щетинок Effa використовували нейлон, оскільки він сертифікований світовими асоціаціями стоматологів. Нейлон наполовину біорозкладаний і завдає мінімальної шкоди навколишньому середовищу.

Всього за рік стартап переміг в декількох міжнародних конкурсах і потрапив до престижного акселератора в Нью-Йорку. Щоправда у вільному продажу таку щітку поки що годі й шукати. Автори більше розраховують збувати її на ринках готелів і в’язниць.

Їстівні речі

Український стартап FoodBIOPack розробляє біорозкладні і їстівні пакети, посуд і столові прилади. За словами розробників, основою всіх виробів стають натуральні харчові компоненти, які містять білки, полісахариди і жири.

Команда стартапу взяла участь в численних конкурсах, конференціях і виставках в Європі та Україні, включаючи конкурс “University Startup World Cup-2018” в Копенгагені (Данія), виставку “Nordic Organic Food Fair” в Мальме (Швеція). У грудні 2018 року стартап отримав грант в 500 000 гривень (18 630 дол. США) від компанії “Carlsberg Ukraine”.

Вічний блокнот

Вести свої справи і записи в блокнотах – часта практика. Український стартап Nuka представив блокнот, який ніколи не закінчується, і олівець, який ніколи не списується. Так, блокнот можна переписувати нескінченну кількість разів, а за допомогою спеціальної серветки можна видалити всі написи. А олівець не треба загострювати і він ніколи не скінчиться.

Автори ідеї розповіли, що блокнот виготовлений з синтетичного паперу, який містить пластик, тому завдяки цьому він водонепроникний. Звичайно, сам пластик не дуже екологічний, однак, якщо його не викидати і використовувати вічно, то це відмінний варіант. У блокноті можна писати і звичайною ручкою. Написи стираються за допомогою антисептика.

Сонячні батареї на жалюзі

Українська компанія розробила жалюзі із сонячними панелями SolarGaps. Ці “розумні” жалюзі генерують чисту енергію завдяки фотоелектричних модулів. 1 квадратний метр SolarGaps може давати 100 Вт на годину, говориться на сайті компанії.

Жалюзі розроблені таким чином, щоб автоматично відстежувати рух сонця протягом всього дня, регулюючи положення листів для досягнення оптимальних кутів падіння на них сонячних променів і максимальної генерації сонячної енергії для живлення електроприладів будинку, квартири або офісів.

Фотоапарат з паперу

А ще українці розробили розкладний фотоапарат Jollylook, виготовлений повністю з переробленого паперу і картону. Ніякої електроніки – тільки папір, пара лінз і міні-картриджі для отримання миттєвих фотографій. Виробники запевняють, що використовують менше матеріалів, ніж в упаковці звичайної фотокамери.

Карта утилізації відходів

Recycle Map – це інтерактивна карта пунктів утилізації різних типів відходів. Мета проекту – популяризувати в сучасному світі сортування і вторинну переробку відходів.

На цій карті можна дізнатися, де в Україні можна здати батарейки, картон, акумулятори, ПЕТ-пляшки, органічні відходи, склотару та інші типи відходів.