П’ятниця, 26 Квітня

Куди поїхати на Львівщині: місто-фортеця Тустань

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Національному природному парку «Сколівські Бескиди», що у львівських Карпатах, є 85-метрові скелі, де збереглися залишки давньої фортеці Тустань. Неприступне місце, що колись було важливим митним пунктом, сьогодні приваблює своєю історією та особливостями ландшафту.

Тустань розташована посеред мальовничих карпатських гір біля села Урич. Залишки фортеці унікальні, не мають аналогів у Європі. Знайдені тут петрогліфи і наскельні малюнки датують ще 5 століттям.

Саме тут знайдені рештки стін та будівельних конструкцій, які є залишками давньоруської фортеці Тустань (ХІ – ХІІІ ст). У скелях вирубані гроти, підземні ходи та колодязі.  Неповторність Тустані полягає не лише у її природних особливостях, хоча скеля сама по собі вражає, а ще й у можливості точного (90%) відтворення дерев’яної забудови, що існувала на скелях.

Річ у тім, що будівничі, споруджуючи неприступну дерев’яну фортецю на скелях, довбали в камені пази для закріплення дерев’яних конструкцій. Дерев давно немає, а сліди в каменях збереглися. Місто-фортецю Тустань творить комплекс скель Камінь, Острий Камінь, Мала Скеля, Жолоб та скелі, які прилягають до хребта Воронового.

Існує два варіанти походження назви цього місця. Так, за основною версією назва “Тустань” походить від імені засновника поселення – “Тустан”, що у перекладі означає “відважний, сильний, міцний”. За іншою версією, назва утворилася від виразу “тут стань”: це через те, що кожний повинен був зупинитися перед фортецею, показавши усе, що везе із собою, а також сплатити мито.

На Тустанських скелях можна побачити петрогліфи, наскельні зображення. На комплексі скель наші предки залишили привіт: викарбували оленя і вовків, а ще наскельні зображення тризуба, сокир і хрестів. На території заповідника є стенд та макет із цими петрогліфами. Також можете поцікавитися про ці унікальні малюнки в екскурсоводів.

Від 1994 року Тустань є історично-культурним заповідником державного значення, а 2005 року стала самостійним комплексом.

Рекомендація під час відвідування: завантажуйте мобільний додаток Tustan AR і розглядайте давньоукраїнську фортецю, якої нині уже нема. Технологія доповненої реальності допоможе Вам побачити у деталях середньовічну дерев’яну будівлю, яка існувала на скелях у IX-XVI століттях. Для цього досить просто відкрити додаток у промаркованих точках довкола кам’яної пам’ятки.

3D реконструкція фортеці

На Тустані розробили три екскурсійні маршрути. Один з них веде через центр фортеці, також на ньому можна спуститися до священного джерела і попрямувати до скелі Гострий камінь або до скель Суму.

Також тут працюють дуже хороші фуд-корти, є можливість пообідати й відпочити в альтанках.

Для охочих провести день активніше тут відкрили мотузковий парк, у якому вартість повного квитка – 70 грн, а вартість за спуск канатом – 50 грн. (Щодня з 10:00 до 20:00)

Мотузковий парк у Тустані

Як добратись до Тустані зі Львова найкраще? (станом на серпень 2020)

Вирушайте у подорож у будні або в суботу вранці, адже найбільше туристів відвідує заповідник у неділю.

Скористайтеся щойно відкритою трасою Львів – Пустомити – Меденичі, так Ви зможете оминути частково ускладнений рух на трасі Київ-Чоп. Врахуйте при плануванні маршруту, що ремонт 7 км ділянки дороги «Східниця – Урич» все ще триває – щодня з 7:00 до 19:00 автошлях закритий для проїзду. Тому рекомендується скористатись наразі заїздом зі сторони Стрия.

Вартість квитків у Тустані: для дорослих – 60 гривень, пільговий – 30 гривень.