Вівторок, 28 Травня

Зеленський підписав законопроєкт про мобілізацію

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У вівторок 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про вдосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби.

Наразі на сайті Ради вказано, що президент підписав законопроєкт. Раніше 16 квітня його підписав глава парламенту. Після підписання президентом законопроєкт мають опублікувати в офіційному парламентському виданні “Голос України”.

Закон набере чинності через місяць із наступного дня його опублікування

Закон закріплює зниження призовного віку з 27 до 25 років, скасовує статус “обмежено придатний”.

Громадянам, які постійно проживають за кордоном, необхідно стати на військовий облік в Україні.

Крім того, цивільні чоловіки від 25 до 55 років, які отримали інвалідність ІІ та ІІІ груп після повномасштабного вторгнення (за винятком військових), мають ще раз пройти медико-соціальну експертизу (МСЕК), щоб підтвердити її висновки.

Чоловіки у віці 18-60 років зобов’язані протягом 60 днів оновити облікові дані у військкоматі, ЦНАПі або в е-кабінеті призовника.

Військовозобов’язані на час дії воєнного стану повинні постійно мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.

Також на військову службу можуть призвати засуджених до умовного строку, крім тих, хто вчинив злочини проти національної безпеки України.

При цьому обов’язкової мобілізації жінок не буде.

Замість строкової запроваджується базова військова служба. Її проходять громадяни від 18 до 25 років.

Чоловіки до 60 років, які не пройшли базову загальновійськову підготовку або військову службу, не зможуть вступити на держслужбу.

Громадяни, які перебувають на військовому обліку, можуть в добровільному порядку зареєструвати свій електронний кабінет.

І опікуни, і усиновлювачі тепер мають право на відстрочку і на звільнення з військової служби.

Люди з інвалідністю та особи, звільнені з полону мають право на звільнення з військової служби (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).

Ухилянтів можуть обмежити в праві керування авто за рішенням суду

Місцеві державні органи зобов’язані сприяти мобілізації. Документ вводить «базову військову підготовку» для громадян замість строкової служби. Її можна пройти під час навчання у ВНЗ або в тренувальних центрах ЗСУ. Така підготовка почнеться з 1 вересня 2025 року.

Військовослужбовці у разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50 відсотків від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки.

Військовослужбовцям, їхнім дружинам (чоловікам) не нараховуватимуться проценти за користування кредитом, штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед банками та іншими організаціями, винятки становитимуть кредити на автомобілі та нерухомість.