Рада ЄС у вівторок, 30 черня, врешті-решт затвердила рішення, дозволивши країнам-членам з 1 липня відкрити в’їзд для окремих категорій громадян України. Про це інформує Європейська правда після ознайомлення з рішенням.
Згідно рішенням, ухваленим Радою Євросоюзу, на невідомий поки термін зберігається загальна заборона на некритичні (НЕнеобхідні) поїздки мешканців України до ЄС через різну динаміку коронавірусного зaхворювання в Європі та в Україні. Оцінка Єврокомісії щодо відкриття кордонів базується на кількості хворих на 100 тисяч людей. Поки що показники України не дозволяють вести діалог про зняття обмежень.
Однак із 1 липня в’їзд дозволяють для окремих категорій українських громадян, а також громадян інших третіх країн.
Держави-члени ЄС мають право відкривати в’їзд для наступних категорій:
- тих, хто подорожує з метою навчання;
- моряків, що прямують на корабель;
- громадян, які подорожують через територію ЄС транзитом,
- висококваліфікованих працівників третіх країн, якщо їхня зайнятість необхідна з економічної точки зору і робота не може бути відкладена або виконана за кордоном.
Крім цього зберігається дозвіл на в’їзд для тих категорій мешканців України, які дотепер потрапляли під винятки, зокрема, членів родин громадян ЄС; тих, хто має посвідку на проживання у ЄС або аналогічний документ; сезонних працівників; дипломатів тощо.
Нагадаємо, Рада Євросоюзу у вівторок погодила зняття коронавірусних обмежень на несуттєві поїздки в ЄС для жителів низки країн з 1 липня. Однак України у цьому списку наразі немає.
Згідно з рішенням, з 1 липня держави-члени Євросоюзу повинні почати скасування обмежень на поїздки на зовнішніх кордонах для резидентів наступних третіх країн: Алжир, Австралія, Канада, Грузія, Японія, Чорногорія, Марокко, Нова Зеландія, Руанда, Сербія, Південна Корея, Таїланд, Туніс, Уругвай та Китай. У випадку останнього – за умови взаємного скасування обмежень.
Обмеження скасовуються не для громадян зазначених держав, а за місцем проживання, відтак українці, які живуть у цих державах, зможуть потрапити до Євросоюзу з метою несуттєвих поїздок, наприклад туризму.
Водночас стосовно Китаю скасування обмежень відбудеться на принципах взаємності, якщо влада Китаю ухвалить аналогічне рішення для громадян країн-членів ЄС.
Для визначення того, чи знімати обмеження на в’їзд, ЄС пропонує три критерії:
- кількість нових випадків КОВІД-19 за останні 14 днів на 100 тисяч населення має бути близьким або нижче середнього показника ЄС станом на 15 червня 2020 року;
- протягом цього 14-денного періоду повинна спостерігатися стабільність або зменшення кількості нових випадків коpонавірусу в порівнянні з попереднім 14-денним періодом;
- враховується загальна оцінка реагування країни на eпідемію коронавірусу з урахуванням доступної інформації (зокрема обсяги тестування, стримування eпідемії, повідомлення про неї та т.д., а також надійність інформації про епідeмію).
Однак, для країн, які не потрапили до переліку Ради ЄС, будуть існувати винятки. Вони стосуються країн, які не входять до Шенгенської зони, але мають з нею асоційовану угоду (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія). Так, в’їзд з таких країн дозволяється для таких категорій населення:
- громадяни ЄС та члени їх сімей;
- люди, які мають посвідку на довгострокове проживання в ЄС та члени їх сімей;
- мандрівники, які мають вагомі причини для в’їзду в ЄС (наприклад, отримання медичної допомоги).
Важливо! Аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького у перші робочі дні знімав до половини пасажирів з рейсів через відсутність відповідних документів, які дозволяють в’їзд в країну призначення. Тому МЗС України презентувало інтерактивну карту світу для планування подорожей за кордон.