Вівторок, 21 Травня

Як зміниться Двірцева площа – фонтан, бруківка та підземний паркінг

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

На оновленій Двірцевій площі побільшає зелені та зупинок для громадського транспорту. Рух транспорту та пішоходів тут заплановано розділити на 4 смуги. Про це в коментарі Tvoemisto.tv розповів очільник управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради Юліан Чаплінський.

За його словами, на площі з’явиться більше пішохідного простору. За рахунок озеленення та створення нових об’єктів планується зменшити візуальний вплив мафів на неї. Також тут побільшає трамвайних зупинок: 4 нові зупинки будуть розмежовані між собою, проте їх розташують ближче до вокзалу, аби львів’янам було легше добиратись до станції.

Основний пішохідний шлях, що нині проходить вздовж трамвайних колій, заплановано перенести на центр вулиці Чернівецької. Це робиться для того, щоб люди могли заходити напряму у двері вокзалу. Ця пішохідна зона буде облаштована деревами та лавками.

Одна із розробниць проекту, очільниця відділу урбаністики «Інституту просторового розвитку» Олександра Сладкова, в коментарі Tvoemisto.tv також зазначила, що в проектуванні площі один із найбільших акцентів робився на зміну транспортних пріоритетів.

«Якщо раніше в нас була купа індивідуального транспорту, через який треба було пробратися до автобусів і трамваїв, тепер пріорітет розділений між громадським та індивідуальним транспортом. Один одному вони не будуть заважати. Пріоритетом №1 на площі стануть трамваї, № 2 – автобуси і маршрутки», – сказала вона.

При цьому, проект розрахований на те, що протягом найближчих років Львів може відмовитись від маршрутних таксі і перейти на великогабаритні автобуси. Ділянка автостанції на площі буде зменшена через те, що більшість автобусів наразі перебувають там нелегально. Біля автостанції розташується транзитна зупинка міських автобусів.

Друга частина площі буде призначена для індивідуального транспорту. За словами Олександри Сладкової, вона облаштована таким чином, що на території Двірцевої неможливо буде зупинитись на стоянку.

«Зона висадки дуже сильно розширюється: якщо зараз висадку та посадку пасажирів можуть вести 6 авто одночасно, то тут можливості будуть дуже збільшені. Але можливість залишити машину на площі зникне. Там буде невеличка стоянка таксі і 5 безкоштовних місць для людей з інвалідністю біля ліфта на 1-шу платформу», – сказала вона.

Якщо ж у водія виникне потреба вийти з машини та заглушити мотор – для нього продовжить роботу паркінг «Укрзалізниці». Окрім того, транспортне моделювання показало нестачу у 110 паркомісць на площі. Для вирішення цього питання проектанти вирішили збудувати на Двірцевій підземний паркінг на 140 місць.

«По геології все можливо, далі паркінг мусить будувати інвестор. На нашу думку, умови на площі Двірцевій є значно кращими, ніж будь-де у місті. Тут неможливе незаконне паркування – площа буде влаштована таким чином, що просто кинути машину буде неможливо, її одразу підіпруть позаду і винесуть з дороги інші авто», – каже вона.

За словами директора «Інституту просторового розвитку» Олега Шміда, в районі паркінгу також може з’явитись місце для зберігання велосипедів. Наразі розробники створили ескізний проект паркінгу, адже він вимагає окремого проектування від майбутнього інвестора.

«Наскільки я знаю, міська рада веде активні перемовини стосовно інвестора, і він начебто вже знайдений. Зрозуміло, що місце біля вокзалу викликає набагато більше інтересу порівняно із паркінгами біля університету ім. Франка та на площі Петрушевича, оскільки він є найбільш інвестиційно привабливим, бо цей паркінг ніколи не буде порожнім, це однозначно», – сказав він в коментарі Tvoemisto.tv.

Реконструкція площі Двірцевої неможлива без змін на вулиці Чернівецькій. На вулиці заплановано поєднання громадського транспорту та велосмуг. Проте її реконструкція також вимагає окремого проектування, каже Олег Шмід. На Чернівецькій мають з’явитися 4 смуги руху: для громадського транспорту, для пішоходів, для приватного транспорту та вже існуюча трамвайна лінія.

«Чернівецька ще не проектована, але вочевидь вона буде такою, тому що так спроектована ділянка, де вулиця з’єднується із Двірцевою площею. Права частина вулиці буде повністю віддана пішоходам та громадському транспорту, ліва частина – пішоходам та приватному транспорту. На площі Двірцевій також збудують диспетчерську для “Львівелектротрансу”», – розповів він.

Відповідно до його слів, велосипеди будуть рухатись по смузі громадського транспоту, а на площі будуть встановлені елементи велодоріжки в місцях, де велосипеди будуть виїжджати з неї до пішохідної зони. На самій площі будуть покращені умови для перебування пішоходів: для них на площі буде облаштовано сквер під фасадом вокзалу.

«Нам важливо збільшити час перебування людей на вокзалі. Коли ви зараз виходите на цю площу – вона настільки страшна, що ви хочете якомога швидше її покинути, або приїжджаєте за 5 хвилин до потяга, щоб не перебувати там зайві 15-20 хвилин», – каже Олександра Сладкова.

За її словами, саме це створює пікові навантаження на вулицю, тож проект розроблявся з метою затримати людей на площі на 15-30 хвилин: людина зможе спокійно приїхати трамваєм о 22:00 і о 22:30 сісти в потяг. Зараз же, за словами Сладкової, всі люди змушені брати таксі і всі таксисти водночас приїжджають на площу в пікові години після десятої вечора та шостої ранку.

Відповідно до проекту, фонтан на Двірцевій площі буде перенесено, а сам він матиме вигляд струмочку. Він проектувався з урахуванням європейського досвіду та проблем фонтану на площі Митній.

«Ті, хто обслуговує Митну площу, постійно дістають велику кількість різнородного сміття з фонтанів. Люди туди, на жаль, багато пхають. Ми запроектували фонтан калюжного типу. Якщо буде навіть невеличка гладь води – це сміття неможливо буде туди запхати, воно буде плавати, та його можна буде швидо виловити та викинути», – розповідає вона.

Також Олександра розповіла, що дорожнє покриття для приватного транспорту на Чернівецькій вулиці заплановано зробити асфальтованим. При цьому бруківку на вулиці залишать.

«Управління охорони історичного середовища зверталося до нас із проханням подумати, як можна зберегти бруківку. Ми для себе прийняли рішення вкласти пішохідну смугу та трамвайну колію бруківкою, що лежить на площі Двірцевій. Це забезпечить фізичний пріорітет трамваю перед іншими транспортними засобами. Наприклад, автобус, котрий їде по асфальту та наближається до смуги з бруківкою, автоматично буде пригальмовувати, пропускати трамвай і тільки після того переїжджати колії», – пояснює Олександра.

Загалом бруківкою покриють значну частину площі, а за словами головного архітектора міста Юліана Чаплінського, там з’явиться нове покриття, що зробить її комфортнішою для людей на візках, і тих, хто котить валізи.

«Там в дизайні лишається багато бруківки. Усі відвідувачі Двірецевої одразу зрозуміють, що вони не в Києві, а у Львові», – сказав він.

На площі також будуть встановлені нові павільйони громадського транспорту. На кожну зупинку буде проведено оптиволокно для встановлення інформаціного табло з часом очікованого прибуття транспорту. Олександра Сладкова каже, що, хоч в місті ще немає подібних табло для автобусів, проектанти заклали імовірність їх появи та передбачили можливості для облаштування інформаційних табло про прибуття не тільки трамваїв, але і автобусів.

«Павільйони облаштовані пандусами, заїздами з відповідними поручнями та таким ухилом, щоби людина без сторонньої допомоги могла на них заїхати. Оскільки самі павільйони стоятимуть посередині площі, вдень там буде трохи спекотно – для цього ми вирішили встановити контейнери з рослинами, які будуть плестися по павільйону, щоб створювати тінь та затишок», – додає Олександра.

За її словами, попередні проекти Двірцевої площі передбачали лише капітальний ремонт, а не її повну реконструкцію. Цим питанням в «Інституті просторового розвитку» опікуються вже понад два роки. Після довгого часу відбору ескізу, який підійшов би Львову та пройшов би випробування транспортним моделюванням, у грудні 2017 року інституціїї замовили розробити проект.

За словами очільника «Інституту просторового розвитку» Олега Шміда, реалізація проекту має тривати 2 роки: за перші 12 місяців має бути зроблена частина площі для громадського транспорту, а частина для приватного транспорту та вулиця Чернівецька – за наступний рік. Замовником проекту є «Львівавтодор». Його кошторис та конкретні терміни реалізації обіцяють оприлюднити найближчим часом.

Микита Гладченко, Tvoemisto.tv