Понеділок, 6 Травня

Як встигнути на нічний потяг? Таксисти побоюються повісток, ЛОВА їм перепусток не надає

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львові та і загалом області останнім часом добратися на вокзал чи з нього під час комендантської години стає все важче. Люди дедалі частіше зауважують, що сервіси таксі у нічний час не працюють – єдиний вихід: ловити таксі на місці. Саме таксі, бо це єдиний шанс не чекати кінця комендантської години та роботи громадського транспорту. 

Така критична ситуація триває кілька тижнів. У чому проблема – спробувала розібратися журналістка “Еспресо.Захід“.

Нічні перепустки

Як розповіли у Львівській ОВА, є декілька категорій, які можуть отримувати дозвіл на пересування під час комендантської години:

“Звернення підприємств, установ та організацій критичної інфраструктури та сфери її обслуговування розглядаємо першочергово. Існує також категорія осіб, яким перепустки не потрібні, оскільки переміщення у комендантську годину не заборонено в силу їхніх повноважень відповідно до постанови КМУ № 573 – це ЗСУ, Держспецтрансслужба, Нацгвардія, прикордонники, поліція, СБУ, ДСНС і т.д. Крім цього, наказом Львівської ОВА від 5 березня було надано дозвіл на переміщення в умовах комендантської години працівникам органів прокуратури, кримінально-виконавчої служби, працівникам судових органів, ДБР, НАБУ, Укрзалізниці та інших”, – розповідає Володимир Скірка з Адміністративного управління, відповідальний за надання перепусток.

Як повідомив чиновник, таксисти у цей перелік не входять і ніколи не входили. Проте, випадків порушення ними комендантської години було чимало. Тому Львівська ОВА не раз зверталася до поліції щодо цього.

“Особам, які здійснюють перевезення на таксі та легковими автомобілями на замовлення, обласною військовою адміністрацією перепустки на переміщення в умовах комендантської години не надаються і не надавали ніколи. На жаль, траплялись випадки, коли особи, які отримували перепустки на підставі клопотань установ та організацій критичної інфраструктури (за основним місцем праці), а вже згодом, як нам стало відомо, поза межами робочого часу використовували їх в особистих цілях, у тому числі для здійснення перевезень власними транспортними засобами. При виявленні таких водіїв працівники патрульної поліції, у разі якщо є відповідні докази, зокрема якщо пасажири підтверджують, що перевезення здійснюється на комерційній основі, вилучають у них перепустки та скеровує до обласної військової адміністрації на анулювання”, – уточнює Володимир Скірка.

Питання добирання у нічний час “не на часі”

На питання, як людям добиратися на автобуси чи поїзди у нічний час, у Львівській ОВА відповіли, що дозволеного часу має бути достатньо, аби кожен спланував свої справи до комендантської години. Якщо у когось потяг припав на час обмеженого пересування, то ця людина має приїхати завчасно, у дозволений час. Або ж перечекати на вокзалі часу, коли обмеження будуть зняті – 5 ранку.

“Слід розуміти, усім без виключень, що комендантська година — це вимушений захід, прийнятий з метою забезпечення громадської безпеки, порядку, оборони та життєдіяльності області в умовах воєнного стану. Наказом начальника обласної військової адміністрації № 225/22 від 19.10.2022 запроваджено комендантську годину на території Львівської області з 00 години 00 хвилин до 05 години 00 хвилин, що значно розширює можливість функціонування економіки та приватного сектору”, – коментує Володимир Скірка, додаючи, що з початку повномасштабного вторгнення пройшло чимало часу і люди мали б звикнути до такої ситуації.

Справжня проблема криється у повістках

Як стверджує пан Роман, власник невеликого автопарку у Львові, причиною фактичного зникнення таксистів з вулиць стала роздача повісток у військкомат.

“В мене є невеликий автопарк. Зараз це глобальна проблема – почали роздавати повістки та люди перестали розуміти, чи можна їм працювати, чи ні. Розумієте, таксисти – це перше ураження. І так всюди, у всіх автопарках. Якщо говоримо про комендантську годину, то їздять старші люди, яким в принципі вже байдуже, або ті, кому терміново потрібні гроші. Водії з автопарків не їздять”, – розповідає чоловік.

Крім того, у нічний час часто як на підробіток виїжджають ті категорії людей, яким перепустки не потрібні: поліцейські та військові.

“У мене 8 водіїв, з них 6 перестали працювати. Зараз прийшли стажисти, то 1 військовий і 3 з поліції”, – додає пан Роман.

Зі слів чоловіка, роздача повісток фактично обвалила ринок таксі на 80%.

“Вони змусили ринок таксі впасти на 80%. Тобто замовлень десь так само й залишилося, а водіїв немає. Компанії вже вигадують що завгодно, лиш би люди виїхали на лінії. Я особисто час від часу виїжджаю, але стараюся не таксувати. Шанси нарватися на вручення повістки зараз дуже високі. Це я вам говорю те, про що спілкуюся з людьми кожен день. Люди сидять вдома без грошей, але сидять. Чи вигадують якісь інші способи заробітку, бо жити хочуть”, – резюмує він.