Вівторок, 27 Лютого

Відновили скульптуру святого Яна з Дуклі з криниці бернардинського монастиря у Львові

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Скульптуру святого Яна з Дуклі, яка стояла на криниці колишнього монастиря бернардинів XVII ст. у центрі Львова, відреставрували. Невдовзі її повернуть на площу Соборну, де вона стоїть від XVIII століття. Про це повідомили 4 лютого на сторінці Інституту Polonika, передає Zaxid.net.

«Він провів багато часу в реставраційній майстерні. Ми дуже раді, що ця статуя незабаром повернеться після тривалих робіт у внутрішній південний двір колишнього монастиря отців бернардинів у Львові. Але перед тим, як це станеться, буде завершена консервація самої криниці», – зазначено у повідомленні.

Купол мають відновити повністю: покрівлю, провести консервацію кам’яних і металевих елементів, поліхромії. Крім того, там мали провести інженерні роботи з водовідведення та освітлення колодязя.

Статуя св. Яна з Дуклі виготовлена з цинкової бляхи, всередині порожня. На ній є шар міді і ще один шар зі сплаву олова, свинцю і міді, нанесені, ймовірно, під час ремонту. Руки фігур були виготовлені окремо, а потім спаяні. Голова святого Яна з Дуклі увінчана німбом зі сталі. Як розповіли реставратори скульптури, її металева несуча конструкція була у доброму стані і потребувала лише очищення від нашарувань, бруду та атмосферних забруднень, а також антикорозійного захисту. Фрагменти золота, що збереглися на всіх частинах статуї, підтверджують те, що скульптура спочатку була повністю позолочена.

Бернардини прибули до Львова в 1460 році. Перший їхній монастир був дерев’яний. Відомо, що у 1470-1484 роках там перебував францисканський чернець Ян з Дуклі, після смерті його поховали на кладовищі при монастирі.

За легендою, на місці, де поховали ченця, через рік вдарило цілюще джерело. Тож останки перепоховали, а на місці джерела викопали криницю. Святий Ян з Дуклі вважався покровителем Львова та військової шляхти. Тому у вересні 1604 року у цій джерельній воді посвятило шаблі військо, яке 20 червня 1605 року захопило Москву.

Теперішній мурований монастир з костелом спорудили у 1600-1630 роках. Криниця праворуч від головного входу до костелу існує з 1620 року. Після беатифікації Яна з Дуклі в 1733 році біля бернардинів збудували між 1748 і 1755 роками ротонду у вигляді альтанки з куполом, на якому встановили скульптуру святого. У куполі зберігся розпис, присвячений святому Івану з Дуклі.

На честь Яна з Дуклі 1736 року перед костелом поставили кам’яну колону. Вважається, що її автором є скульптор Томас Гуттер або Фабіан Фесінґер. На колоні була скульптура святого Яна, який стояв навколішки зі складеними до молитви руками. Фігура зникла безвісти після 1944 року, тепер колону увінчує декоративна ваза. Цю колону відреставрували 2011 року.

Зникла скульптура з колони перед костелом бернардинів

У храмі є каплиця з різьбленим надгробком 1608 року святого Яна з Дуклі, а у бічному вівтарі – його ікона, яку зафундувала мама митрополита Андрея Шептицького графиня Софія Фредро. Ще одна фігура Яна є на даху пам’ятки.

Зараз колишній костел є церквою святого Андрія УГКЦ. У колишньому монастирі працює архів та інші установи.