П’ятниця, 29 Вересня

В Україні планують декриміналізувати порнографію: про що законопроєкт

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

В Україні готують законопроект про декриміналізацію порнографії. Про це повідомляє УНІАН, цитуючи народного депутата Максима Бужанського. Текст законопроекту вже опублікував народний депутат Ярослав Железняк.

Мова йде про декриміналізацію статті 301 Кримінального кодексу України, якою передбачено позбавлення волі за ввезення, виготовлення або зберігання творів, зображень порнографічного характеру з метою збуту чи розповсюдження.

Пропозицію декриміналізувати цю статтю робоча група, за словами Бужанського, готувала понад пів року. На базі правоохоронного комітету парламенту була створена робоча група на чолі з Владленом Неклюдовим. Крім депутатів, в ній працювали представники близько 10 громадських організацій, зокрема BRDO, а також прокуратури та правоохоронних органів.

Декриміналізувати пропонується контент еротичного характеру, як такий, що розповсюджується зокрема на Onlyfans та подібних платформах, та по факту не несе в собі шкоди. Мова не йде про такі випадки, як насильство, дитяча порнографія, несанкціоноване поширення чужих особистих відео і фото, примус і торгівля людьми.

Як зазначив Железняк, текст законопроекту вже готовий, однак на сайті Верховної ради він з’явиться лише за три дні.

Про що йдеться в законопроекті

Як уточнив Железняк, кримінальна відповідальність залишиться виключно за:

  • порно без згоди (порнопомста, deep fake),
  • екстремальне порно (насильництво, зоо-, некрофілія),
  • порно з дітьми і для дітей (тут відповідальність, навпаки, посилять).

За все інше зі статей 301 та 302 ККУ кримінальну відповідальність планують прибрати.

Сутенерство, втягнення в проституцію та торгівля людьми теж лишаються кримінальними злочинами, однак це окремі статті ККУ, яких не торкається дана законодавча ініціатива.

В чому проблема з порно в Україні?

За даними Єдиного звіту про кримінальні правопорушення в Україні, за 2022 рік за ст. 301 ККУ «Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів» було обліковано 785 правопорушень, за 704 вручено повідомлення про підозру, 667 проваджень направлено до суду з обвинувальним актом. 112 справ закрито за відсутності належних підстав та/або доказів.

Однак часто до кримінальної відповідальності притягуються особи за діяння, які не є суспільно небезпечними. Це можна розглядати як обмеження прав громадян, адже згідно зі статтею 43 Конституції України, «кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується».

Навіщо декриміналізувати порно

По-перше, полювання за вебкам-моделями відволікає правоохоронців від розслідування справжніх злочинів. Як зауважують автори законопроекту, оскільки за статтею 301 ККУ наразі криміналізовані фактично будь-які діяння, пов’язані з порнографією, то під обвинувачення можуть підпадати

  • і відправки приватних «хтивок», як в полтавському судовому кейсі,
  • і розміщення власних роликів подружніми парами на Pornhub,
  • і пересилка нюдсів волонтерками і волонтерами ТерОнліфанс за донат на ЗСУ,
  • зберігання або створення картин з еротичними сюжетами
  • і гіпотетично навіть позичання друзям книг по сексуальному здоров’ю.

Для розслідування великої частини таких кейсів неефективно витрачається час і ресурси правоохоронних органів. Зокрема, на слідкування за акаунтами чи діяльністю підозрюваних та здійснення контрольних закупівель. Так, наприклад, у справі з притягненням до відповідальності української блогерки OnlyFans, яку правоохоронці відкрили у травні 2021 року, слідчий зробив три контрольні закупівлі контенту блогерки.

При цьому виникає чимало приводів для зловживань та корупції з-боку правоохоронців. Так, в січні 2022 року було викрито старшого інспектора відділу кіберполіції у Волинській області, який вимагав від вебкам-моделі $1500 за не притягнення її до відповідальності за розповсюдження порнографії.

За 301 статтею ККУ українців притягують до відповідальності, інколи не менш суворої, ніж за реальні злочини. Різні види порушень тягнуть за собою покарання у вигляді штрафів приблизно від 17 000 до 85 000 грн та арешту на строк до семи років! При цьому, деякі судові вироки просто абсурдні.

За словами Бужанського, норма про порнографію, яка діє на сьогодні – ще радянська, і була розроблена за «іншої системи моралі – це минуле тисячоліття». В європейських країнах переважно криміналізовані окремі діяння, пов’язані з порнографією, що дійсно містять суспільну небезпеку. Але на OnlyFans люди викладають власні фото та відео, створені самостійно та з власної ініціативи; споживають такий контент також користувачі, яких до цього жодним чином не примушують. То чи є тут складова злочину?

Інша сторона питання – звісно ж, гроші. Зазначимо, що сервіс OnlyFans є одним з великих платників податків в Україні. У 2023 році, згідно з даними голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, платформа сплатила вже $928 200 так званого податку на Google (у минулому звітному періоді OnlyFans сплатила більше $600 000).