В Україні хочуть заборонити сигарети з капсулою, IQOS та інші: законопроєкт

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Верховній Раді у четвер, 20 квітня, зареєстрували законопроєкт, яким можуть заборонити ароматизовані тютюнові вироби. Зокрема, це стосується сигарет із капсулами та електронних. Документом нардепи хочуть посилити заходи щодо зменшення куріння в Україні.

В пояснювальній записці до законопроєкту №9227 йдеться, що дослідження КМІС показує, що в Україні стрімко зростає вживання новітніх тютюнових виробів, в тому числі й електронних. Так, якщо у 2019 році тільки 1% українців користувалися електронними сигаретами, то у 2022 році цей показник становив вже 7%. Також зазначається, що тютюнові вироби зі смако-ароматичними добавками швидко поширюються саме серед молоді 18-29 років.

Також автори проєкту зазначають, що ароматизовані тютюнові вироби є інструментом заохочення до початку вживання тютюнових виробів. Міжнародні дослідження вказують, що 80% дітей віком 12-17 років, які мали досвід вживання тютюну, починали курити спершу саме ароматизовані тютюнові вироби. Після появи електронних сигарет на ринку України наприкінці 2016 року вперше за 10 років відновилася динаміка зростання вживання тютюнових виробів. Тому законопроєкт №9227 пропонує заборонити оптову й роздрібну торгівлю та імпорт для продажу на території України:

  • новітніх тютюнових виробів з характерним запахом та/або смаком диму (сюди мають потравити айкоси, “гло” та інші електронні цигарки – ред.);
  • новітніх тютюнових виробів, що містять смако-ароматичні добавки у будь-яких компонентах, таких як фільтр, папір, упаковка, капсула або мають будь-які технічні характеристики, що дозволяють змінювати запах чи смак сигарет, тютюну для самокруток або інтенсивність диму.

Законопроєкт ініціювали десятки народних депутатів. Майже всі з них – з партії “Слуга народу”.

До слова, невдовзі в Україні введуть тотальну заборону реклами IQOS, glo та електронних сигарет. Відповідно до Закону України 1978-ІХ, до консультацій для розробки якого були залучені юристи Центру демократії та верховенства права, в дію вступають нові обмежувальні норми для виробників та імпортерів новітніх тютюнових виробів.

Ці норми вступають в дію з 11 липня 2023 року і передбачають штрафи за порушення.

Законом забороняються реклама та стимулювання продажу електронних сигарет, заправних контейнерів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, знаків для товарів і послуг, інших об’єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються електронні сигарети, заправні контейнери та рідини, що використовуються в електронних сигаретах