Неділя, 28 Квітня

В мерії прийняли рішення, яке убезпечить мозаїку на Винниківському ринку

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львові оновили перелік цінних мозаїчних творів та уточнили адреси їх розташування. Відповідні зміни сьогодні, 22 червня, внесено до рішення виконкому «Про затвердження переліку мозаїчних творів на території м. Львова». Причиною розгляду виконавчим комітетом питання стало, зокрема, нещодавнє рішення суду, що загрожувало збереженню мозаїки на стіні Винниківського ринку, яке дозволяло виключити панно із переліку цінних мозаїчних творів.

Так, за інформацією управління охорони історичного середовища ЛМР, до переліку історичних мозаїк додали твори за 7-ма адресами: вул. Університетська, 1, вул. Коперника, 3, вул. Мучна, 22, вул. Стецька, 4, вул. Грабовського, 3, вул. Вірменська, 23 та вул. Погулянка, 26-26а. Відтак, тепер до цього переліку включено мозаїчні твори за 81 адресою, що розташовані на малих архітектурних формах, на фасадах та в інтер’єрах будинків.

Крім того, відкореговано та уточнено адреси розташування мозаїк.

«Відповідно до системи ID, корегуємо індивідуальні номери творів, уточнюємо адреси у зв’язку з технічними описками, змінюємо адреси у зв’язку з перейменуванням вулиць і додаємо нові адреси локацій, де є мозаїчні твори», – пояснила керівниця управління охорони історичного середовища ЛМР Маріанна Мороз.

Відкориговано, зокрема, і адресу розташування мозаїки на стіні Винниківського ринку: вул. Солодова, 4 – вул. Личаківська, 51. Перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко наголошує: це панно залишається в офіційному переліку.

«Мозаїчні твори мистецтва усі залишаються у переліку. Позиція Львівської міської ради незмінна – всі мистецькі твори мають бути захищені», – наголосив перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.

Нагадаємо, днями у ЗМІ з’явилась інформація, що Восьмий апеляційний адміністративний суд задовільнив позов підприємства «Галицький шлях» і постановив виключити з охоронного переліку панно на стіні Винниківського ринку через неправильну адресу.

«Але ж цінність мозаїки не залежить від адреси її розташування. І мистецьку вартість твору має визначати не суд. Для цього є відповідні фахівці», – наголосила радниця міського голови Львова з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко-Швець.

Нагадаємо, раніше «Дари Львівщини» звернулась із позовом до виконавчого комітету Львівської міськради, аби виключити мозаїку на будинку біля «Винниківського ринку» з-під дії рішення виконкому, яке приймали для захисту мозаїчних творів від руйнування. Після зміни власника ринку, позивачем став уже «Галицький шлях». За словами представників компаній, включення мозаїк до списку нібито «створює додаткові обов’язки» для них як для власників будівель магазинів.

Наприкінці жовтня 2022 року Львівський окружний адміністративний суд відмовив «Галицькому шляху» в позові. Проте в апеляції представники компанії довели, що перша інстанція не звернула увагу на їхній довід, що в охоронному переліку вказана неправильна адреса мозаїки на стіні ринку – насправді вона знаходиться не на вулиці Солодова, 3, а на Личаківській, 51. Тому Восьмий апеляційний адміністративний суд частково задовольнив позов і визнав пункт 32 переліку нечинним. Але мозаїка на стіні житлового будинку на Личаківській, 55 все ще залишається під охороною.

Нагадаємо, що ще у 2021 році компанія, яка отримала два ринки Львова – «Винниківський» та «Підзамче» звернулась із позовом до виконавчого комітету Львівської міськради, аби виключити мозаїку на будинку біля «Винниківського ринку» з-під «охоронного» рішення. «Дари Львівщини» просили визнати протиправним та нечинним пункт 33 у «Переліку мозаїчних творів на території Львова». Під 33-им номером в таблиці вказано мозаїчні твори в опорядженні фасадів та інтер’єрів будинку на вулиці Личаківська, 55. Документ виконком затвердив своїм рішенням ще у 2019 році. Він захищає цінні історичні мозаїчні твори, перелік таких творів визначили після випадку із руйнуванням мозаїки на магазині «Океан».