Вівторок, 28 Листопада

Україна пропонує надати полякам в Україні особливий статус. Що він передбачає?

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Президент Володимир Зеленський пропонує надати полякам в Україні особливий статус на знак подяки польському народові за солідарність і підтримку України під час повномасштабної війни. Про це повідомив президент Польщі Анджей Дуда.

За словами Дуди, президент Зеленський має внести відповідний законопроєкт на розгляд Верховної Ради сьогодні, 11 липня. Його внесення Зеленський анонсував ще у травні.

Тоді президент України дякував польскому Сейму за закон про допомогу громадянам України, за яким наші громадяни, що вимушено переїхали до Польщі через російську агресію, отримають майже такі самі права і можливості, як і громадяни Польщі. Йдеться про легальне проживання, працевлаштування, навчання, медичну опіку, соціальні гарантії тощо.

«Це великий крок і жест великої душі, на які здатен тільки великий друг України. І цей крок не залишиться одностороннім. Найближчим часом я подам до Верховної Ради України аналогічний — дзеркальний — проєкт. Дай Боже, аби польским громадянам ніколи у житті не знадобились всі ці переваги за таких умов, за умов війни. Але ці закони мають велике символічне значення, які показують, що українці і поляки — рідні та рівні», — казав тоді Зеленський.

Що передбачає законопроєкт Зеленського?

Ввечері 11 липня на сайті Верховної Ради опублікували повідомлення про реєстрацію законопроєкту Зеленського №7550 про встановлення правових та соціальних гарантій для громадян Польщі, які перебувають на території України. Наразі його передали на розгляд профільного комітету парламенту.

В Офісі президента розповіли, цей документ передбачає надання громадянам Польщі та членам їхніх родин можливості легального перебування на території України протягом 18 місяців з дати ухвалення закону. Поляки також отримають право на працевлаштування, здійснення господарської діяльності, навчання в закладах освіти, медичне обслуговування на території України та окремі соціальні виплати згідно з українським законодавством.

Крім того, Володимир Зеленський підписав указ про присвоєння польському місту Перемишлю почесної відзнаки «Місто-рятівник». Перемишль став другим після польського Жешува містом, якому присвоєна ця почесна відзнака.