Субота, 20 Квітня

Україна перейшла на ринкові ціни газу: що це означає для населення

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

З 1 серпня в Україні запрацював ринок газу для населення, в якому клієнт сам може обирати постачальника залежно від ціни та сервісу. Про це йдеться у матеріалі ЕП. На споживачів після запуску ринку чекають дві принципові зміни.

1. Відтепер населення може вільно змінювати постачальника. Це можна було робити ще з 2015 року, однак раніше регульована ціна майже завжди була нижчою за ринкову.

Ціни на газ буде формувати ринок, тому з’являється сенс у пошуку постачальника, який запропонує найкращу ціну на сервіс.

Напередодні регулятор суттєво спростив процедуру переходу від одного постачальника до іншого, що має спростити життя споживачів. Споживач має подати майбутньому трейдеру всього декілька документів: заяву на приєднання, паспорт, ідентифікаційний податковий номер, останню платіжку за газ і свідоцтво про право власності на житло або довіреність. Все інше зробить новий постачальник і перехід відбудеться автоматично.

Постачальники почали готуватися до запуску нового ринку завчасно. Часу для створення нових пропозицій у них було достатньо. Наприклад, ETG і ДТЕК планують робити ставку на сервіс і цифровізацію взаємин зі споживачем, пропонувати клієнтам можливість купувати газ оптом або за фіксованою ціною на місяць або квартал. Нафтогаз же, як найбільший добувач газу в країні, планує робити ставку не тільки на сервіс, але і на ціни. Ймовірно, саме він стане ціновим індикатором, на якого будуть рівнятися всі інші постачальники.

2. Друга ключова зміна стосується саме ціни на газ, яка відтепер буде ринковою. В Україні в останні роки існували дві ціни на газ. Ринкова ціна діяла для промисловості, вона залежить від котирувань на європейських хабах і встановлюється щомісяця.

Для населення діяв вже згаданий механізм PSO, який в останні роки декілька разів змінювався.

Спочатку ціна фіксувалася на одному рівні на певний період (такий механізм був актуальним, коли ціни на світовому ринку були високими. – ЕП), а згодом вартість почали визначати за формулою (вартість газу на європейському хабі + доставка до України. – ЕП). Цим займався “Нафтогаз”, який оприлюднював ціну 22 числа кожного місяця.

Відтепер ціни на газ як для промисловості, так і для населення будуть прирівняні до європейських, і залежно від ситуації на ринку вартість ресурсу може суттєво зростати чи знижуватися.

Щоб краще зрозуміти, що таке ринок і які цінові ризики він несе, наведемо один показовий приклад 2018 року. Так, у березні кінцева ціна на газ для промисловості становила 8 775 грн за тис куб м, а в жовтні – вже 15 465 грн за тис куб м.

Платіжки з такими цифрами могли б отримати споживачі, якби на той час в Україні не діяв механізм PSO.

Спрогнозувати, що буде з цінами наступного опалювального сезону важко, оскільки це залежить від багатьох факторів.

У перспективі ціна газ для населення буде змінюватися в залежності від попиту і пропозиції. Традиційно взимку попит зростає, через що тарифи на газ йдуть вгору пропорційно зростанню споживання. Але вже влітку, коли попит мінімальний – ціни знову відкочуються назад.

На думку президента асоціації “Газові трейдери України” Андрія Мизовця, якщо не буде серйозних валютних стрибків, то ціни для кінцевого споживача в зимовий період не будуть перевищувати 6-7 тис грн за тисячу кубів.