Неділя, 5 Травня

Україна отримала 36 зі 100 балів в Індексі сприйняття корупції. Що це означає

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Україна отримала 36 балів зі 100 можливих в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI) за 2023 рік і тепер посідає 104 місце поміж 180 країн.

Про це повідомляється у звіті антикорупційної організації Transparency International, пише Суспільне.

Зазначається, що Україна набрала на 3 бали більше, ніж минулого року, і таким чином один із найкращих результатів за минулий рік у світі.

“Також Україна стала однією з 17 країн в цьогорічному СРІ, що продемонстрували свій найкращий показник за увесь час”, — наголосили в організації.

Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, CPI) — показник, який з 1995 року розраховується міжнародною організацією Transparency International. Індекс розраховують на основі 13 досліджень авторитетних міжнародних установ і дослідницьких центрів. Ключовим показником Індексу є кількість балів. Мінімальна оцінка (0 балів) означає, що корупція фактично підміняє собою державу, максимальна (100 балів) свідчить про те, що корупція майже відсутня. Індекс оцінює сприйняття корупції лише в державному секторі.

Які результати показали інші країни

Ідентичний результат з Україною показали три країни: Алжир, Бразилія та Сербія. Росія на два бали погіршила позиції та набрала 26 балів. Серед сусідів України найбільше — 54 бали — набрала Польща.

Світові лідери та аутсайдери Індексу сприйняття корупції за рік майже не змінилися. Очолює список Данія із 90 балами. За нею йдуть Фінляндія, яка набрала 87 балів, Нова Зеландія із 85 балами та Норвегія з 84 балами.

Найбільш корумпованими, згідно з CPI, залишаються Південний Судан, Сирія, Венесуела та Сомалі.

Як сказав в ефірі “Суспільне. Спротив” юридичний радник Тransparency International Ukraine Олександр Калітенко, Україна вже доросла до рівня країни-кандидатки у члени ЄС, але ще не доросла до рівня держав-членів ЄС.

“Ми обігнали, наприклад, Боснію та Герцеговину та Туреччину, які теж є кандидатками, на один бал нас випереджає Албанія. В той же час середній показник країн ЄС складає 64 бали, що майже вдвічі, ніж у нас”, — зазначив він.
Калітенко додав, що жодна країна у світі не набрала 100 балів, а отже кожна держава має потенціал, щоб боротися з корупцією.

Своєю чергою голова правління громадської організації “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик наголосив, що Україна справді виконує антикорупційні вимоги Європейського Союзу, зокрема щодо прийняття антикорупційної стратегії, збільшення штату НАБУ та інших антикорупційних органів, винесення вироків у справах по корупцію тощо.

Водночас він зазначив, що існує и багато ризиків, повʼязаних зокрема з централізацією влади на тлі відсутності виборів під час воєнного стану та втручанням Офісу президента у діяльність певних державних органів, таких як Нацполіція, ДБР та БЕБ.