Україна і Велика Британія 8 жовтня підписали Угоду про політичну співпрацю, вільну торгівлю та стратегічне партнерство. Про це повідомив глава МЗС України Дмитро Кулеба у своєму Twitter.
“Історичний момент: угоду підписано. Як сказав прем’єр-міністр Борис Джонсон, це означає більше торгівлі, більше безпеки, більше співпраці між Україною та Великою Британією. Два фланги Європи – Західний та Східний – стали ще ближчими”, – написав він.
Документ, підписаний під час візиту президента Володимира Зеленського в Лондон, замінить Угоду про асоціацію в торгівлі з Британією після Brexit.
Пізніше в Офісі президента повідомили, що Володимир Зеленський відзначив виняткову важливість Угоди як нового інструмента для двосторонніх відносин.
Також Зеленський заявив, що Україна підписала з Великою Британією Меморандум про взаєморозуміння, який дозволить отримати кредит в розмірі до 2,5 мільярдів фунтів стерлінгів.
“З огляду на відсутність між Україною і Великобританією базового договору про дружбу, співпрацю і партнерство, закріплення загальнополітичних принципів двостороннього співробітництва і партнерства в новій Угоді має важливе стратегічне і практичне значення.
Документ передбачає проведення щорічних засідань Діалогу стратегічного партнерства на високому офіційному або вищому урядовому рівні з усіх аспектів двостороннього співробітництва. Також передбачено проведення засідань Торгового комітету, який складатиметься з представників сторін”, – йдеться у повідомленні.
Під час переговорів із прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном президент України Володимир Зеленський розповів про проєкти та реформи, які впроваджуються для підняття економіки, повідомив ОП.
Вони обговорили необхідність поліпшення торговельних відносин. Джонсон зазначив, що підвищення рівня товарообігу між двома країнами стоїть високо на порядку денному.
“Україна відома як один із найбільших постачальників сільськогосподарської продукції в світі. Великобританія зможе купувати у нас сільськогосподарську продукцію високої якості за привабливими цінами”, – наголосив Зеленський. Також він запросив Джонсона відвідати Україну з офіційним візитом.
Варто додати, що одночасно у Великій Британії з’явиться посада спеціального посланника прем’єр-міністра з питань торгівлі з Україною.
Також Зеленський із міністром оборони Андрієм Тараном обговорив із британською стороною, як вона може підтримати Україну в зміцненні її військово-морського флоту. Потім був підписав Меморандум про наміри, в якому сторони заявили, що будуть продовжувати спільну роботу з розвитку військово-морського потенціалу України.
Пізніше президент України висловив подяку британській стороні за підписання документа. Він зазначив, що це свідчить про “справді близьку дружбу“.
“У наш час щирих друзів украй важко знайти. Бувають тільки прагматичні інтереси й ситуативні домовленості. Але буває і “але”. Наші відносини з Британією – стратегічні, діалог – абсолютно щирий, а досягнуті домовленості відображають справді близьку дружбу. Тому що цінності у нас практично однакові. Цінності, які є основою внутрішнього світу нації. Свобода, конкуренція, самовідданість, відповідальність, честь”, – наголосив Зеленський.
Також 7 жовтня у Великій Британії підписано угоду про стратегічне партнерство між обома країнами і меморандум на 1,6 млрд доларів про розбудову військово-морського флоту України.