Вівторок, 5 Березня

У Винниках в храмі знайшли унікальні фрески

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У 2019 році у Винниках розпочали проект з реставрації настінних живописів Санктуарію Матері Божої Винниківської. Розрахований він на п’ять років.

Про це повідомляє Винниківський вісник.

Торік встигли зробити невеликий обсяг реставраційних робіт. На першому етапі здійснювали очищення однієї зі стін храму, в результаті якого було відкрите зображення “Різдво Господнє”.

«Ми думали, що на стіні зображено Успіння Діви Марії.  Але дівчата почали працювати, і побачили там маленького Ісусика, тобто зробили висновок, що це Різдво Господнє. Це було для нас маленьким відкриття», – каже о. Леонтій Саламон.

«На початковому етапі ми не сподівалися, що сірий храм насправді був настільки світлим, що зможемо відкрити повноцінні зображення. Зараз ми беремося вже за більші обсяги. Знімаємо шар сірої фарби, якою замальовано костел зі середини, щоб побачити, що ж під нею.  Наразі очищаємо південну стіну храму, склепіння (стелю) і склепіння на хорах. Половина склепіння на хорах вже очищено. Під час реставраційних робіт ми побачили там світлі кольори», – розповіла куратор реставраційних робіт, викладач кафедри реставрації Львівської академії мистецтв Соломія Островська.

Зображені доволі знищені. Мабуть, через це їх свого часу і замалювали.

Наразі реставратори знаходять залишки живопису, але вони дозволяють зробити висновки, що саме зображено.

Проект розрахований на декілька років. Після процесу очистки фахівці займатимуться консервацією, укріпленням тиньків, паралельно знайдені зображення вивчають мистецтвознавці.

Нагадаємо, костел Успіння Пресвятої Діви Марії збудовано у Винниках в 1766 році. Фундаторкою була  Маріанна Тарло з роду Потоцьких. Будував костел один із найвідоміших архітекторів того часу Бернард Меретин.

Витоки винниківського костелу пов’язують із культом Матері Божої Винницької (Винниківської), що є однією з копій Ченстоховської, зробленої, на думку польського дослідника Пйотра Красного, ще перед урочистою коронацією у 1717 році образу Белзької Богоматері, більш відомого нині, як Ченстоховський.

Протягом 30 років тривало впорядкування внутрішнього убранства костелу – малювання стін і склепінь, влаштування головного та бічних вівтарів і амвону. Розписи костелу виконані не пізніше як 1758 року. Стіни були декоровані іонійськими пілястрами.

Кілька разів були грунтовні ремонти храму. Існуючий розпис костелу належить, ймовірно, до ремонту 1912 року, що був накладений на стінові розписи другої половини XVIII століття.

З 1946 року храм використовувався як склад. У 1992 році костел передали римо-католицькій громаді. Відбулося його оновлення та освячення. Він знову запрацював у 1993 році.

Найважливіша подія останніх років – 27 жовтня 2019 року до Санктуарію Матері Божої Винниківської передали мощі св. Папи Івана Павла ІІ,  освятили  площу та пам’ятник на його честь.