Четвер, 25 Квітня

У Стрийському парку відремонтують фонтан “Русалка”

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

За допомогою онлайн-голосування львів’яни визначили, що у першу чергу в Стрийському парку необхідно відновити водні об’єкти. Про це повідомляє кореспондент Варіантів.

Львів’яни вирішили, що в першу чергу у Стрийському парку треба відновити водні об’єкти, розчистити та облаштувати берегові лінії.

Пріоритет визначили за допомогою онлайн-голосування, яке тривало у Львові з 1 до 25 жовтня. За цей час свій голос віддали 1198 мешканців міста.

Львів’яни обирали проект, який потрібно реалізувати у Стрийському парку у першу чергу, серед таких категорій:

  • встановлення майданчику для вигулу собак;
  • обгородження парку по периметру, відеоспостереження та нагляд охорони;
  • покращення освітлення;
  • відновлення водних об’єктів;
  • відновлення громадських вбиралень.

За результатами голосування найбільшу кількість голосів, а саме 347, набрав проект №4 “Відновлення водних об’єктів: розчищення та облаштування берегових ліній”.

Як повідомила в.о. директора Стрийського парку Олена Мазурик найперше з усіх водних об’єктів відновлять фонтан “Русалка”.

“Сенс голосування також у тому, щоб зробити львів’ян більш громадсько активними. Зробивши маленький крок до вдосконалення Стрийського парку, ми можемо показати мешканцям, що навіть маленький вклад має значення. Можливо вони проголосують і поступово будуть залучатись до громадського життя”, – додала Олена Мазурик.

“У парку декілька водних об’єктів: фонтани «Івасик-Телесик» та «Русалка», озеро з лебедями. Люди  люблять відпочивати біля води. А «Русалка» вже давно у аварійному стані. Тому я розумію чому люди проголосували за цей варіант”. – розповіла в.о. директора Стрийського парку.

Також за її словами всі виставлені на консультацію питання будуть реалізовані до кінця 2020 року. Голосуванням обрали лише першочерговий проект.

Переможний проект розпочнуть реалізовувати, коли його обговорять у Львівській мерії та виділять кошти.

Історія фонтан, що перетворювався на клумбу

У більшості львів’ян склалось уявлення, що фонтан з русалками є творінням радянського Львова, однак це зовсім не так. Його історія починається ще у 1894 році. Зважаючи на рік та розташування можна легко здогадатись, що фонтан повинен мати відношення до Крайової виставки. І справді, його було зведено як декоративний елемент виставки, що розташовувався на її центральній алеї. Свою форму творіння зберегло ще відтоді. Щоправда, посередині замість русалок красувалась вишукана декоративна ваза з водометом, з якого на кілька метрів вгору бив струмінь води. Така масштабна площа басейну фонтану теж була задумана не просто так. Згідно із задумами його будівничих, у водоймі мали б віддзеркалюватися навколишні павільйони. До речі, вода до фонтану подавалася від водонапірної вежі, яку ще досі можна знайти в закутку Стрийського парку.

Фонтан в Стрийському парку на фоні павільйону архітектури

Чи функціював фонтан після виставки, і якщо так, то доки, достеменно невідомо. Однак на час Східних Торгів, що відбувалися в Стрийському парку в 1921-1939 рр. фонтан пережив доволі цікаву метаморфозу і був перетворений на клумбу. Не виключено, що даний об’єкт мав поліфункціональне використання та в різні пори року використовувався то як фонтан, а то як клумба. На таку думку нас наштовхує той факт, що в час використання в якості клумби фонтан було всього лиш присипано землею, а не розібрано. Навіть декоративна ваза надалі розміщувалася посередині об’єкту, щоправда увінчана вона тепер була не водометом, а квітами.

Клумба, облаштована в фонтані під час Східних Торгів. Фото 1921-1939 рр.

З приходом до Львова радянської влади фонтан знову відновив свою діяльність за прямим призначенням. Для цього його очистили від землі, приєднали нові водомети та налагодили водопостачання, оскільки стара водонапірна вежа уже не могла використовуватись для напування водою фонтану.

Спорудження та реставрація фонтану на верхній терасі Стрийського парку, 1963 © lvivcenter.org

1964 рік © lvivcenter.org

Невідомо з яких причин, але в наприкінці 1980-х рр. почалась реконструкція славнозвісного фонтану. За проектом архітектора Миколи Обідняка та скульптора Ярослава Скакуна замість декоративної вази було встановлено бронзові скульптури русалок, яких дехто ще називає німфами. Також на нову було замінено систему подачі води, а контури басейну фонтану обкладено чорними гранітними плитами.

Але через початок кризи в СРСР та з подальшим його розпадом, фонтан до кінця так і не було відреставровано. Не вдалось нам і знайти підтвердження, що фонтан після оздоблення русалками хоч раз працював. За часів незалежної України незавершеним фонтаном, звісно ніхто не переймався. Більше того, впродовж кінця 90-х та початку 2000-х рр. викрадалося обладнання фонтану, гранітне обличкування басейну та інші елементи, які мали хоч якусь матеріальну цінність. Від скульптури, габарити якої не дозволили провести її непомітний демонтаж, було відбито бронзові фрагменти, пошкоджено конструкцію.

Сучасність © photo-lviv.in.ua

Фото Мирослав Пархомик © westnews.info

Джерело: photo-lviv.in.ua