П’ятниця, 19 Квітня

У Підкамені коштом ЄС відреставрують дзвіницю монастиря

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У червні розпочнеться реалізація проекту транскордонної співпраці, у межах якого коштом ЄС проведуть комплексну реставрацію 56-метрової дзвіниці колишнього домініканського монастиря у смт. Підкамінь у Бродівському районі Львівської області. На реставрацію витратять 795 тис. євро. Про це у середу, 7 березня, під час громадських слухань повідомила виконавча директорка Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» Галина Литвин, пише Zaxid.net.

Реставрація дзвіниці храму, який є пам’яткою архітектури національного значення, відбуватиметься у межах ширшого українського-польського проекту зі створення транскордонного паломницького маршруту для промоції збереження пам’яток на українсько-польському прикордонні. Відтак на території монастирського комплексу у Підкамені мають створити також центр паломницького туризму.

фото Роман Бречко

Загалом цей проект отримає фінансування у 1,8 млн євро від «Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014-2020» на два роки. Його реалізуватимуть у партнерстві із двома релігійними громадами у Мазовецькому воєводстві Польщі, де також відреставрують храми та створять туристичні центри для паломників.

Проектно-кошторисну документацію для реставрації дзвіниці у Підкамені виготовило ТзОВ «Діаграм Студіо», і вона уже пройшла експертизу. Виконавця робіт обиратимуть на міжнародному тендері, повідомила директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Оксана Ткачук.

У 2009 році стан дзвіниці визнали гостроаварійним. Відтоді витратили 5,5 млн грн на реставрацію пам’ятки. Зокрема, влаштували протиаварійне риштування, відреставрували перші 26 метрів несучих стін дзвіниці, відновили та покрили міддю її купол, встановили грозозахист.

У межах майбутнього проекту планують завершити комплексну реставрацію дзвіниці: продовжать реставрацію стін, проведуть оновлення внутрішнього інтер’єру, фасаду.

Проектанти також передбачили будівництво дерев’яних сходів, які вестимуть на верхній ярус дзвіниці з виходом на оглядовий майданчик на висоті 42 метри. На куполі дзвіниці мають змонтувати хрест із кулею, зорею та короною, який зараз зберігається у настоятеля монастиря.

На подвір’ї монастирського комплексу мають провести роботи з водовідведення, покращать благоустрій, встановлять інформаційні банери і таблиці.

фото Роман Бречко

фото Роман Бречко

фото Роман Бречко

фото Роман Бречко

Розвиток центр туризму передбачає розробку туристичного маршруту, інформаційного ресурсу та культурних заходів у Підкамені. Їх почнуть напрацьовувати у червні.

Це видатна пам’ятка архітектури XVII–XVIII ст. на теренах України. За висловом короля Яна Собеського — «Східна Ченстохова».

Перша згадка про монастир — 1464 р., у зв’язку із заснуванням містечка Підкамінь, замку та костелу оо. домініканців за ініціативою Петра Цебровського з Жабокруків — власника довколишніх земель. Посідач з цією метою звернувся до монастиря РКЦ у Львові прислати сюди ченців. Архиєпископ львівський Григорій Сяноцький сам приїхав до Підкаменя, а в день Внебовзяття Пресвятої Діви Марії 1464 року спровадив сюди братів. Ченці осіли при костелі Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, Святого Хреста, апостолів Петра і Павла та всіх святих. Для утримання монастиря П. Цебровський записав села Попівці, Нем’яч.

У 1519 р. під час навали турків-османів селище і монастир домініканців пограбовані і зруйновані.

В 1524 році Марцін Каменецький наказав утопити у ставі Попівців двох ченців-домініканців з Підкаменя, які боронили проти його волі фундацію монастиря. 8 січня 1688 року село Чехи стало власністю домініканського монастиря.

15 серпня 1727 р. в монастирі відбулась коронація ікони Підкамінської Богородиці (латинський обряд, за дозволом Папи Римського Бенедикта ХІІІ).

Монастир був власником великої земельної власности в містечку Гологорах у другій половині ХІХ ст.

У час І-ї світової під час пожежі в монастирській бібліотеці у вересні 1915 року були знищені вогнем, зокрема, рукописи праць пріора монастиря Баронча Садока.

У комплекс споруд входять:

  • колишній костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (1612–1695 рр., бароко)
  • корпуси келій
  • два внутрішні двори
  • колодязь у першому внутрішньому дворі
  • каплиця Св. Параскеви (арх. А Кастеллі та А Каппоні, бароко)
  • триаркова дзвіниця без дзвонів
  • службові приміщення, кухня
  • ораторіум
  • колона зі скульптурою Богородиці
  • оборонні мури з вежами, брамою (з 1702 р.), бастіонами.