Вівторок, 27 Лютого

У Львові запускають перший в Україні еко-патруль

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Вже через пару тижнів у Львові та на околицях міста з’являться екопатрулі. Це будуть спеціальні рейдові групи, які фіксуватимуть пoрушення природоохоронного закoнодавства. Забруднити довкілля тепер буде складніше: екопатрулі виїжджатимуть на маршрути регулярно і о будь-яку пору доби. Про це інформує Інститут просвіти.

Вони працюватимуть не як громадські активісти, а на базі Львівської міської ради та водночас матимуть посвідчення від Державної екоінспекції.

Днями виконавчий комітет міської ради проголосував за створення екологічного патруля у Львові. Він працюватиме на базі комунального підприємства “Адміністративно-технічне управління” Львівської міської ради та у тісній співпраці із Державною екоінспекцією у Львівській області. За словами начальника Державної екоінспекції у Львівській області Миколи Маланича, наразі такого досвіду з охорони навколишнього середовища в Україні немає. Бо ж ідеться не про створення громадської організації. Тож Львів починає першим запроваджувати контроль та фактично цілодобовий нагляд за порушниками природоохоронного законодавства. У держінспекції зізналися, що роботи буде багато.

Що таке екопатрулі та як вони працюватимуть

Екопатрулі – це рейдові групи, які регулярно патрулюватимуть місто та околиці і фіксуватимуть будь-яке порушення щодо природоохоронного законодавства.

Рейдові групи формуватимуть у міській раді з громадських інспекторів, людей, які мають громадянську свідомість та розуміння, що майбутнє екології залежить від кожного із нас. Аби їхня робота була максимально ефективною, спочатку їх навчатимуть працівники Держекоінспекції. А після навчання їм вручать спецпосвідчення від Держекоінспекції. Такий документ дозволить екопатрулю інформувати, попереджати, а також складати адмінпротоколи та за потреби викликати поліцейських.

Ще однією суттєвою перевагою буде виїзд на маршрути у вільний від основної роботи час, а отже, у будь-який час доби.

У яких місцях переважно патрулюватимуть

Стихiйні сміттєзвалища, місця скидів каналізаційних стоків у річки – найболючіші питання і водночас місця, де найчастіше з’являтиметься екопатруль. Рудно, Брюховичі, район аеропорту, околиці Львова – найвразливіші у цих питаннях.

“Люди мають розуміти, що вони повинні не лише вимагати чистого довкілля, а й самі активно до цього долучатися. А в нас у районах малої забудови нерідко місцеві навіть не мають договорів на вивіз сміття”, – каже Микола Маланич. Серед повноважень екопатрулів також виявлення фактів незаконної вирубки лісу, несанкціоновані полювання, забруднення повітря, ґрунту, об’єктів благоустрою тощо.

До прикладу, через два тижні розпочнуться чергові підпaли сухої трави і Львову зaгрожує повне задимлeння. Це шкiдливо не лише довкіллю, а й здоров’ю.

“На такі точкові проблеми треба одразу реагувати і тут на екопатруль особливі сподівання. У перспективі громадські екопатрулі також треба залучати до профілактичних бесід зі школярами. Бо, як показує досвід, – екосвідомість треба виховувати з дитинства. “Загалом поява екопатруля та його регулярні рейди – це і суттєве підсилення у роботі екоінспекторів. І, що важливо, велика профілактична робота, яка має вплинути на свідомість громадян та їхнє розуміння, що починати дбати про навколишнє середовище треба із себе. Тому насамперед ми очікуємо, що в частині зменшення забруднення нашого довкілля ми досягнемо помітних результатів”, – зауважив Микола Маланич.

Екоактивізм в Україні – явище не нове. В країні дедалі більшає з’являється свідомих громадян та екоактивістів, які своїм прикладом вчать оточення крок за кроком власноруч дбати про довкілля. Хтось вже роками сортує сміття, інші – самотужки гасять підпaли сухостою чи прибирають околиці. У таких спосіб екоактивісти вводять моду на чистий спосіб життя.