П’ятниця, 22 Вересня

У Львові почали оцифровувати пам’ятки архітектури модернізму

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львові в межах проєкту “Врятувати об’єкти та історії доби модернізму в Україні” почали оцифровувати міські будинки початку ХХ століття. 3D-моделі надалі зможуть використовувати для реставрації або ж відбудови історичних будівель. Про це повідомили у пресслужбі ЛКП “Бюро спадщини”, пише Суспільне.

Дослідниця Мирослава Ляхович шостий рік досліджує львівський модернізм. Навесні 2022 року жінка отримала стипендію у Федеральній вищій технічній школі Цюриха. А тоді ініціювала проєкт зі збереження спадщини епохи модернізму в Львові та Україні загалом.

“Разом з колегами на кафедрі теорії архітектури я почала думати, як допомогти модерністській спадщині у Львові й також побудувати співпрацю між нашими інституціями й ETH. Так і виникла ідея нового проєкту “Врятувати об’єкти та історії доби модернізму в Україні”. Голова кафедри Лоран Шталдер і ректорат ETH підтримали ідею і ми почали роботу над проєктом”, – каже Мирослава Ляхович.

Дослідниця зазначає, проєкт стартував у липні з кількох львівських будинків. Серед них: Будинок профспілок “Хмарочос Шпрехера”, житлові комплекси середнього класу на вулиці Дорошенка та класу люкс на Чупринки, соціальне житло на вулиці Грекова і одна вілла на Гіпсовій.

Будівлі оцифровує львівська компанія “Skeiron” та студенти Харківської школи архітектури, яка зараз базується у Львові. Відсканувати ці пам’ятки планують до 4 серпня. Після цього 3D-моделі, а також дослідницькі тексти та усні історії про ці будинки розмістять онлайн. Уся інформація буде доступна для загалу англійською та українською мовами.

“Важливим моментом є те, що за допомогою 3D-моделей користувачі платформи отримують можливість віртуальної прогулянки як зовні, так всередині будинків, зможуть майже що “доторкнутись” до матеріалів і предметів”, – говорить дослідниця.

Надалі проєкт планують поширити на інші українські міста.

“В назві проєкту зазначено, що ми хочемо документувати та досліджувати модерністську спадщину України. Якщо ми отримаємо потрібні кошти, ми плануємо залучати в проєкт інші українські міста та їхніх дослідників модернізму. В планах є створити всеукраїнську платформу, яка б об’єднувала різні модернізми та їхніх дослідників, які присутні в Україні”, – додає Мирослава Ляхович.