Вівторок, 28 Травня

У Львові відкрили першу частину Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні (фото)

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Сьогодні, 23 серпня, на вул. Кривоноса-Замковій відкрили першу частину Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні. На урочисті заходи до Львова приїхали родини Героїв Небесної Сотні з різних куточків України, а також учасники Революції Гідності, волонтери Майдану, військові, учасники АТО, духовенство.

Захід розпочався із вшанування пам’яті Героїв хвилиною мовчання, повідомляє пресслужба Львівської міськради.

Відтак, у День Державного Прапора України та у знак пам’яті про Героїв Небесної Сотні діти загиблих Героїв Небесної Сотні — Василина Коцюба, Анастасія Дигдалович та Христина Жаловага — підняли над Меморіалом синьо-жовтий стяг — символ боротьби за Незалежність України. Опісля відбулася спільна молитва.

Завершились заходи виконанням пісні про Небесну Сотню від Павла Табакова та вихованців його творчої школи. Усі охочі змогли запалити свічки біля портретів Героїв Небесної Сотні.

Нагадаємо, концепція проекту Меморіалу — це створення мінімалістичного простору, який передає дух сучасності та увіковічнює пам’ять Героїв Небесної Сотні, котрі віддали своє життя під час Революції Гідності.

Меморіал складатиметься з двох частин: площі з стелою на верхній терасі та з пішохідного моста між пагорбами вздовж вул. Кривоноса. Він виводитиме на терасу з боку вул. Замкової, де облаштовано площу і стелу, присвячену Героям Небесної Сотні.

Загальна площа ділянки — 0,9140 га, меморіальна площа — 550 м кв. На площі запланована висадка 16 дерев та 584 злакових рослин (вівсяниця вічнозелена міскантус, вейник).

Основний матеріал проекту — кортен, який з часом змінює свою фактуру і має особливу символічність боротьби та палаючого вогню. Меморіал буде наповнено злаковими рослинами, які нагадуватимуть колоски пшениці, що є символом українського народу.

На мості запропонували встановити накриття, вироблене зі спеціальної сталі. На даху цього накриття будуть вирізані імена героїв Небесної Сотні, крізь які у дощову погоду стікатиме вода, що, символізуватиме «вічні сльози» за загиблими, а у сонячну погоду ці літери мають підсвічуватися природнім світлом.

Відповідно до архітектурного проекту, на мості також будуть розташовані п’ять плит, що символізують п’ять днів, у які загинула найбільша кількість людей під час Революції Гідності, а також є символом барикад та щитів, що були невід’ємною складовою тих подій.
Міст та стела створюватимуть музейний багатофункціональний простір, забезпечуватимуть громадську функцію і функцію пам’яті, створюватимуть умови для вільних зборів, відкриють нові панорамні видові точки й вирішать проблему пішохідного та велосполучень через вул. М. Кривоноса, виконають просвітницьку (етичну, патріотичну) функцію та створять нові туристично привабливі маршрути.

Як зазначили автори проекту, Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні — простір, що покликаний вшанувати пам’ять Героїв, які загинули під час подій Майдану.

«Цього разу ми вирішили підійти до будівництва пам’ятника сучасним підходом та відійти від такої відвертої меморіалізації, коли це один пам’ятник. Ми хотіли зробити простір, куди змогли б прийти люди та дійсно залишитись тут наодинці, подумати та переосмислити.

Це поєднання світлого, піднесеного і брудного, адже ми можемо пригадати Майдан, де було дійсно страшно і горів вогонь. Меморіал уособлює саме ці події, і матеріал такого кольору вибрали, аби нагадати ці моменти. Також внизу освітлення уособлюватиме вогонь та ці страшні дні”, — розповіла співавторка проекту Марія Яструбчак.

Відтак, станом на зараз побудована меморіальна стела, яку покрито кортеном. Побудовано три оглядові майданчики, встановлено таблички з портретами Героїв Небесної Сотні, які гравіровані на нержавіючій сталі. Портерів Героїв 107. На портретах вказано ім’я, дату народження та смерті, а також гасло кожного Героя, що розміщене під кожним портретом. На портреті спеціальний отвір, де кожен може поставити квітку. Кожен портрет погоджений з родинами загиблих Героїв.

Також проведено водовідведення та освітлення.

Як повідомили в ЛКП «Зелений Львів», необхідно ще озеленення. Висадку дерев планують провести у листопаді цього року.

Загальна вартість робіт приблизно 20 млн. грн.

Друга частина Меморіалу — це міст через вулицю Кривоноса в бік парку Губернаторські вали. Цей проект реалізовуватиметься за інвестиційні кошти. Буде оголошено інвестиційний конкурс на будівництво канатної дороги, я рамках якого і відбуватиметься будівництво пішохідного моста пам’яті Героїв Небесної Сотні. Проект будівництва моста зараз на експертизі.

Як будували Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні у Львові:

У 2014−2015 роках було створено робочу групу з розробки завдання для конкурсу на кращу ідею вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні у Львові. У робочу групу ввійшли представники різних громадських організацій, члени родин учасників Революції Гідності. Результатом роботи цієї групи стало оголошення конкурсу на найкращу ідею вшанування Небесної Сотні.

Проектанти запропонували облаштувати новий громадський простір з обох сторін вулиці Кривоноса. Вони вирішили поєднати ідею створення пішохідного мосту над вулицею Кривоноса та облаштування меморіальної площі.

З 1 листопада 2016 року до 1 лютого 2017 року відбувався Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на кращу концепцію громадського простору з вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні у місті Львові.
Було подано 25 конкурсних проектів, серед яких журі вибрало переможців — авторський колектив з міста Львова: Андрій Лесюк, Марія Яструбчак, Христина Пундак. Переможці отримали 90 тис гривень та можливість реалізувати свій проект.

В УКУ, за участі хорової капели «Дударик», духовенства і родин Героїв Небесної Сотні, було проведено урочисте нагородження переможців (призовий фонд із міського бюджету у розмірі 180 тис. грн., тобто 90, 60 та 30 тис. грн. для першого, другого та третього місць відповідно).

Опісля проведення конкурсу розпочалися роботи з документацією. Львівська міська рада отримала робочий проект авторів, підписала угоду з проектантами, погодила і затвердила на виконавчому комітеті Львівської міської ради детальний план території, а згодом й містобудівні умови та обмеження. Окрім цього, було проведено процедуру виділення землі на ЛКП «Зелений Львів», це підприємство обслуговуватиме цю ділянку.

17 квітня 2018 року відбулось урочисте закладення пам’ятної капсули на місці будівництва Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні на «Губернаторських валах».
З вересня 2018 року ЛКП «Зелений Львів» розпочало будівельні роботи по проекту «Реконструкція скверу на вулиці М. Кривоноса з облаштуванням громадського простору та встановленням Меморіалу пам’яті Героїв Небесної Сотні» — будівництво верхньої тераси, площі та безпосередньо меморіальної стели.