У Львові в Музеї Пінзеля показали першу друковану книгу України

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

15 січня у Львові святкували 445-річчя “Апостола” Івана Федоровича, першої друкованої книги України, інформує Gazeta.ua.

З нагоди річниці у львівському музеї Пінзеля, що на площі Митній, 2 відкрили тематичну виставку.

© Валерій Шмаков / gazeta.ua

“Апостол, не лише перша друкована книга в Україні, а перше видання доступною для людей мовою. Не латиною, не древньогрецькою, не польською і не німецькою. Книжка, яка удоступнила знання для простих людей, вплинула й на формування того світу, у якому ми живемо. Масове тиражування знань через книги спричинило виокремлення та усталення національних мов, зокрема української. Вплинуло на формування націй та національних держав, – розповідає директор Львівської галереї мистецтв Тарас Возняк. – Тим, що сьогодні тут зібрались саме українці, ми зобов’язані “Апостолу”.

Книга зберігається у фондах Музею староукраїнської книги при Львівській національній галереї мистецтв імені Возницького. Там вона опинилася після експедиції 1968-го.

“Апостола” видали у Львові. Зберігався він у селі Лісневичі у церкві Симеона Стовпника. Нині – частина міста Пустомити Львівської області , – розповідає завідувачка відділу “Музей Книгодрукування” Віра Фриз. – Коли працівники галереї мистецтв прийшли в експедицію в храм, він був занедбаний. Там вдалось виявити 8 стародруків, які ми сьогодні також експонуємо. Серед них був і “Апостол” Федоровича. Згодом, довкола цієї книги і побудували роботу у Музеї книгодрукування у Львові”.

Видання унікальне ще й тому, що протягом років на його сторінках читачі робили записи. Перший – датований 1574 -м. Присвячений даруванню “Апостола” у храм в Лисневичах. Другий – 1667, про виготовлення оправи для палітурки. На сторінках книги чимало “автографів”, які вочевидь залишили священики та дяки храму. Дехто вправлявся в каліграфії на пустих полях книги, та залишав записки із прокльонами потенційним грабіжникам храму.

“Книгодрукування було важим та тривалим процесом. Спочатку створювались літери. Їх виливали із “друкарського сплаву” – свинця, олова та вісмута у різних пропорціях. Літери виливали у великих кількостях, адже на одній сторінці могло бути 30 літер “а” чи 58- “б” , – розповідає друкар, історичнй реконструктор Валентин Колонтай. – Тоді із них збирали шпальту. Весь текст набирали у дзеркальному відображенні на спеціальній рамі. На нього наносили фарбу “мацами”. Це інструмент у вигляді шкіряної подушки, набитої кінським волосом з дерев’яною ручкою. Форми із текстом покривали папером чи пергаментом, та поміщали під прес. Іван Федорович використовував чорнила на олійній основі. Шпальта сохла кілька днів. Потім, книгу зшивали. Друкування було швидше ніж переписавання книги, але значно довше, ніж сучасні технології книговидавництва”.

Побачити першу друковану книгу України та взяти участь у майстер-класах із книгодрукування за технологіями Івана Федоровича, можна до кінця березня.

Апостол 1574-2019: книга та читачі

15 лютого 2019 виповнюється 445 років від дня виходу в світ першої друкованої книги України – Апостола, виданого Іваном Федоровичем у Львові цього дня 1574. Виставковий проект "Апостол 1574-2019: книга та читачі" запрошує на зустріч із цим унікальним виданням у Музей Івана Георгія Пінзеля, м. Львів, пл. Митна, 2.Вернісаж 15 лютого о 16:00.Безліч поколінь упродовж століть читало цю книгу. Час і Тобі!

Gepostet von Львівська Національна Галерея Мистецтв ім. Бориса Возницького am Dienstag, 12. Februar 2019

Довідка:

Друкар Іван Федорович 15 лютого 1574-го завершив роботу над першою надрукованою книгою на території України – “Апостолом”. Протягом року працював над нею у львівській друкарні. У ній міститься церковнослов’янський переклад “Діянь і послань апостольських”.