Понеділок, 24 Червня

Троє «Слуг народу» від Львівщини голосували за “іноземну мову” у вишах

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Троє депутатів з Львівщини від партії «Слуга народу» голосували за проєкт закону № 3717, яким пропонувалось доповнити статтю 48 «Мова освітнього процесу у закладах вищої освіти» абзацом такого змісту: «Для іноземних громадян, осіб без громадянства, які бажають здобувати вищу освіту за кошти фізичних або юридичних осіб, в окремих групах, що складаються виключно з іноземних громадян та / або осіб без громадянства, навчання може здійснюватися іноземною мовою. При цьому заклади вищої освіти забезпечують вивчення такими особами державної мови».

Зокрема, за таке рішення проголосували нардепи від Львівщини Ірина Верещук, Юрій Камельчук та Святослав Юраш.

Наразі в статті 48 Закону «Про вищу освіту» передбачено, що освітній процес у вищій школі провадять державною мовою. При цьому виші можуть прийняти рішення про викладання однієї, декількох або всіх дисциплін англійською мовою, якщо всі здобувачі освіти, які вивчають відповідні дисципліни, володіють цією мовою.

Суть цього законопроєкту полягала в тому, що навчання іноземних студентів “може здійснюватися іноземною мовою”. Є всі підстави підозрювати, що під іноземною малась на увазі й російська. Логічно, що по факту вийшло б, що у 95% випадків, це буде російська, хоча вона прямо в законі не прописана. І в лише 5% – англійська та інші мови. Не потрібно себе обманювати, що це буде французька чи німецька. Тобто закон прописаний був доволі хитро або ж неправильно.

Законопроєкт у першому читанні  підтримали 210 народних депутатів при 226 мінімально необхідних голосів «за». Зокрема за суперечливий законопроект проголосували  173 депутати від «Слуги народу», 22 – від «Опозиційної платформи – За життя», 1 – від депутатської групи «Партія «За майбутнє», 5 – від групи «Довіра» та  9 позафракційних депутатів.  Жодного голосу не дали депутати від «Європейської Солідарності», ВО «Батьківщина», «Голосу».

Юрій Камельчук, який голосував за ці зміни, пояснює: “Українська мова стає обов’язковою для вивчення для усіх іноземців, які здобувають освіту в Україні, незалежно від мови навчання. З’являється можливість навчатися рідною для іноземця мовою в Україні, а отже – з’являється більше можливостей для академічних обмінів, міжуніверситетського співробітництва і підвищення кваліфікації іноземців в Україні”.

Натомість народний депутат фракції «Європейська Солідарність» Олег Синютка під час виступу з трибуни парламенту заявив, що законопроєкт № 3717 про зміни до Закону про вищу освіту передбачає повернення до навчання іноземних студентів російською мовою.

«Тут ми не так давно хвилиною мовчання вшановували пам’ять Василя Стуса, який зaгинyв в Пермських концтаборах системи ГУЛАГ за те, що він говорив українською, за те, що він думав українською, за те, що він відстоював українську. І люди, які сьогодні будуть голосувати за цей законопроєкт, ви голосуєте разом з yбивцями Василя Стуса, ви голосуєте разом з тими людьми, які впродовж довгого періоду часу стояли за те, щоб знищити Україну як державу.

Ви голосуєте разом з тими людьми, які зі збрoєю в руках прийшли, щоб yбивaти українців. Бо мова тут не про освіту, не про юриспруденцію, мова про aгрeсію, якою хочуть yбити Україну. Наше завдання не допустити цього”, — зауважив депутат.