Третя хвиля мобілізації в Україні: кого призиватимуть та коли розпочнеться

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

В офіційному Telegram-каналі мера Івано-Франківська Руслана Марцинків з’явилося повідомлення про те, що в Україні оголосили третю хвилю мобілізації. Відповідна заява була зроблена в рамках оперативного звіту про ситуацію в громаді станом на 6 квітня.

Проте інформація про третю хвилю мобілізація не була наразі підтверджена Генеральним штабом Збройних сил України. Виходячи з цього, у повідомленні, опублікованому мером Івано-Франківська Русланом Марцінків у Telegram, друкарська помилка. За словами начальника Управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбача від 15 березня, наразі в Україні проходить друга хвиля мобілізації.

Однак громадянам потрібно знати, до чого готуватися. Розповідаємо, хто потрапляє у третю хвилю мобілізації 2022 в Україні, а хто не підлягає призову на службу.

У зв’язку з повномасштабною війною, яку росія розв’язала проти нашої країни 24 лютого, в Україні ввели воєнний стан. Того ж дня президент Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію терміном на 90 днів із можливістю продовження. За законом вона проходить у чотири хвилі.

Насамперед на службу закликають оперативний резерв — колишніх військовозобов’язаних, які мають бойовий досвід або служили за контрактом. У другу хвилю до виконання бойових дій залучають військовозобов’язаних інших категорій. Так, в неї потрапляють ті, хто в період із 2014 року проходили термінову службу або служили за контрактом.

Хто потрапляє у третю хвилю мобілізації

Закон Верховної Ради України «Про загальну мобілізацію» визначає, що в третю хвилю мобілізації на службу залучають офіцерів запасу — військовозобов’язаних, які закінчили військові кафедри ВНЗ. Саме ця категорія призовників повинна буде розпочати виконання бойових дій у разі, якщо буде оголошено третю хвилю мобілізації.

Жінки, які перебувають на військовому обліку за відповідними військово-обліковими спеціальностями, можуть бути призвані у військові частини на військову службу. Мобілізація жінок відбуватиметься в окремих випадках за за найбільш дефіцитними для Збройних Сил України та інших складових сил оборони військовими спеціальностями:

медичні; зв’язку; обчислювальної техніки; радіоелектроніки; водії автотракторних (гусеничних) засобів; водолази; механіки та монтажники авіаційних машин; картографії; топогеодезії; фотограмметрії; аерофотослужби; поліграфії; кінорадіомеханіки; харчової промисловості; фінансово-економічної діяльності.

За словами Начальника управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ  Збройних Сил України Романа Горбача, за час повномасштабної війни з росією жодна жінка не була мобілізована без її згоди.

Коли закінчиться мобілізація 2022

За указом президента №69/2022 від 24 лютого 2022 року, мобілізація триває на всій території України. Призов військовослужбовців відбуватиметься протягом 90 днів з дня набрання чинності документу.

Фактично мобілізація в Україні завершиться 24 травня, однак ця дата може змінюватися залежно від ситуації. Якщо розпочата Росією війна досі триватиме, тоді її термін подовжать.