Субота, 4 Травня

Тільки добровільно: в Міноборони роз’яснили норму про військовий облік жінок

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

В Міністерстві оборони спростовують інформацію про мобілізацію українських жінок. Ганна Маляр, заступниця міністра оборони, пояснила, що наразі йдеться виключно про добровільну постановку на військовий облік жінок.

За її словами, Міноборони розробило і передало до Верховної Ради пропозиції змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” щодо добровільності постановки на військовий облік жінок.

«Досвід розгортання всіх військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань до повних штатів воєнного часу свідчить, що на сьогодні в державі немає гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку. Разом із тим, для Збройних Сил залишається потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій», – пояснила Маляр.

Тому, за її словами, у разі прийняття змін до цього закону, Генштаб розробить зміни до переліку військово-облікових спеціальностей для жінок і скоротить перелік до оптимальної потреби.

«Ще раз нагадую – йдеться про ДОБРОВІЛЬНУ постановку на військовий облік. Нагадаю, що з 2014 року жодна жінка примусово на фронт не потрапила – лише за її згодою», – наголосила посадовиця.

Які ж саме зміни пропонує Міноборони?

У своєму Facebook-пості та в коментарях до нього у дискусії з народною депутаткою Мар’яною Безуглою (Слуга народу) Ганна Маляр роз’яснила, на яких саме змінах наполягає Міністерство оборони.

Скоротити до ТРЬОХ перелік спеціальностей, після отримання яких жінки мають обов’язково ставати на військовий облік. У такому разі це будуть спеціалістки в галузях:

  • медицини
  • радіотехніки,
  • харчових технологій

Тому у разі прийняття змін до згаданого закону Генштаб ЗСУ, своєю чергою, розробить зміни до переліку військово-облікових спеціальностей для жінок і скоротить цей перелік до оптимальної потреби, пояснила Маляр.

Зробити добровільною можливість постановки на військовий облік для решти спеціальностей. Таким чином, пояснила Маляр, можна буде «дати можливість наймотивованішим жінкам добровільно ставати на облік по інших військово-облікових спеціальностях, які теж потрібні, просто не так гостро як, три зазначених».

За її словами, наразі у ЗСУ вже близько тисячі жінок, які добровільно стали на облік. «І в них неможна забирати це право, як і в тих, хто в майбутньому буде мотивований стати добровільно на облік за іншими військово-обліковими спеціальностями, а не лише за трьома найзатребуванішими», — пояснила Ганна Маляр.

То чи зможуть військовозобов’язані жінки виїжджати за кордон після 1 жовтня?

Все залежить від того, які зміни в закон внесе (або не внесе) парламент, ще раз наголосила Маляр.

«У Генштабу немає потреби збільшувати кількість жінок на обліку — про це неодноразово Генштаб заявляв […]. Наші дії – Міноборони України і Генштабу ЗСУ залежать напряму від закону. Якщо приймуть зміни — це один алгоритм дій, якщо не приймуть — інший. Але позиція Генштабу та вже зазначена неодноразово: крім виділених генштабом трьох спеціальностей, в інших зараз потреби збільшувати облік немає», — підкреслила заступниця міністра оборони.

Звідки дані про можливу заборону виїзду військовозобов’язаних жінок за кордон? Що це означає?

У неділю, 4 вересня, юрист Міноборони Володимир Смілка (начальник південно-східного територіального юридичного відділу) на прохання Суспільного ще раз роз’яснив правила для військовозобов’язаних жінок, які набудуть чинності з 1 жовтня 2022.

Саме в цьому коментарі Смілка заявив, що на військовозобов’язаних жінок «розповсюджуються такі ж самі обмеження, що і на чоловіків: зокрема, вони не можуть виїздити за кордон під час воєнного стану» (у репортажі ці слова юриста переказує журналістка Суспільного непрямою мовою).

Хоча Смілка про це не згадує, вочевидь, йдеться про тих жінок відповідних спеціальностей, які вже стали на військовий облік — оскільки раніше міністр оборони Олексій Резніков пояснював, що до моменту прийняття на облік жінки не є військовозобов’язаними.

«Військовозобов’язаною людина стає лише після постановки на військовий облік, — говорив Резніков ще взимку до початку вторгнення РФ. — Жодним нормативно-правовим актом не передбачено штрафів для жінок які вперше стають на облік як військовозобов’язані. Тобто, ще раз: жінки стають військовозобов’язаними лише після того, як стають на військовий облік і до моменту ставання на облік вони не є такими».