П’ятниця, 17 Травня

Спалах гепатиту А: епідеміологиня розповіла, чи є загроза для Львівщини

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Аби уникнути захворювання, варто дотримуватися правил особистої гігієни та пити якісну воду

У кінці жовтня на Вінничині зафіксували спалах гепатиту А, який уражає печінку. Станом на вечір 31 жовтня кількість випадків захворювання там зросла до 247. Тим часом вже у кількох західних областях звітують про хворих на гепатит А. Зокрема, на Закарпатті госпіталізували 5 людей. Були повідомлення й з Івано-Франківщини та Рівненщини.

Чи можна говорити про масовий спалах гепатиту А в Україні та чи є загроза на Львівщині “Еспресо.Захід” розповіла головна епідеміологиня Львівщини Наталія Іванченко-Тімко.

“Не можна казати, що він швидко розходиться по областях. Вірусний гепатит А захворювання давнє, яке є в кожній області та кожного місяця фіксується – коли більше, коли менше. Власне, спалахи, так як на Вінниччині, реєструються дуже рідко”, – запевняє вона.

До прикладу, на Львівщині за останні 10 років найбільше випадків захворювання було у 2014 році – 126 хворих. Вже за 10 місяців 2023 року зафіксовано 21 випадок.

“Це абсолютно нормальне явище, коли періодично виникають випадки захворювання. Спалах є лише на Вінниччині, і це привернуло увагу суспільства, але вірус не “літає”, тому ніхто не очікує масових спалахів по областях. Небезпеки немає”, – додає Наталія Іванченко-Тімко.

Як можна заразитися гепатитом А

– спожити брудну воду, у якій був антиген вірусу;

– спожити харчові продукти, забруднені вірусом;

– від інфікованої людини, яка не дотрималася правил особистої гігієни;

– через посуд;

– спільні багаторазові рушники й інші речі.

“Небезпека гепатиту А у тому, що його інкубаційний період є дуже довгим – від моменту потрапляння збудника в організм до появи перших симптомів може пройти 45 діб. Саме до прояву симптомів людина є найбільш заразною. Ще одна небезпека є тоді, коли така людина працює на водогосподарствах чи кухаром, тоді вона стає джерелом захворювання для багатьох осіб”, – коментує епідеміологиня.

Вона також додає, що специфічного лікування немає. Є легкий, середній та важкий перебіг хвороби, а лікування може лише полегшити симптоматику та подбати про відновлення організму.

Однак, є заходи профілактики. Найпростіше з них – це дотримання базових правил особистої гігієни: мити руки після туалету, перед прийомом їжі, після вулиці чи транспорту; ретельно промивати овочі та фрукти та користуватися якісною водою (бажано кип’яченою); загальна гігієна посуду, столів й т.д.  Крім того існує вакцинація від гепатиту А.