П’ятниця, 19 Квітня

Сьогодні – головний зорепад літа. Усе, що треба знати про Персеїди

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Починаючи від півночі 12-го серпня й аж до світанку 13-го серпня львів’яни матимуть нагоду продовжити милуватися одним з найгарніших природних явищ – метеорним дощем.

© Ігор Хомич

Що таке Персеїди?

За словами Мирослава Стоділки,  заступника директора з наукової роботи астрономічної обсерваторії Франкового університету, метеорний потік Персеїди є результатом проходження Землі через орбіту комети Свіфта-Туттля, яка лишає за собою слід у вигляді дрібних частинок. Коли Земля перетинає її орбіту, то захоплює ці частинки: вони згорають в атмосфері нашої планети та спричиняють світлові явища.

«Якщо повторити траєкторію цього потоку в зворотному напрямку, то його частинки нібито сходяться в точці у сузір’ї Персея. Тому їх ще називають персеїдами», – каже Мирослав Стоділка і додає, що людство спостерігає це явище із давніх-давен. Перша згадка про нього датується 36 роком нашої ери.

Персеїди є чи не найбільш динамічним, стабільним та чисельним метеорним потоком, що досягає свого максимуму щороку у серпні. Впродовж піку кількість метеорів, що згорають в атмосфері, може досягати в середньому чисельності від 80 до 120 за годину, йдеться на сайті streetastronomy.com.ua.

Як і коли спостерігати цьогоріч?

Найкраще спостерігати за метеорним потоком від півночі 12 серпня до світанку 13 серпня. Наступного дня потік ще можна буде помітити на небі, але його інтенсивність зменшиться приблизно вдвічі. «Варто дивитися опівночі у східну частину небосхилу. Однак, не розглядайте персеїди через бінокль, адже цей прилад має невелике поле зору. Найліпше дивитися неозброєним оком. В ідеалі – лежачи», – радить Мирослав Стоділка.

© Ігор Хомич

У 2017 фактичний пік метеоритного дощу розпочнеться близько 1:00 p.m EDT 12 серпня. Це 20 година вечора 12 серпня по Києву, додають на сайті streetastronomy.com.ua. Це означає, що у ніч суботи, починаючи з 20 години кількість метеорів, що можна буде побачити візуально, поступово зростатиме. Ніч опісля піку (неділя) також буде багата на метеори. Яскраве місячне сяйво поглине спалахи не надто яскравих частинок потоку Персеїд. Та Персеїди багаті на боліди – великі вогняно-яскраві метеоритні тіла, що залишають за собою яскраві сліди з розжарених в атмосфері газів різного кольору, які Місяць точно не заважатиме побачити.

Для спостереження Персеїд не потрібні ніякі астрономічні прилади, тому насолодитися нічним видовищем може будь-хто. Мінімальні вимоги до спостерігача – обрати найменш штучно освітлене місце з якнайбільшим оглядом неба, виділити на спостереження кілька годин свого часу. Особливість метеорного потоку в тому, що куди б ви не дивилися – шанс побачити метеор Персеїд є завжди, але якщо дивитися в сторону радіанту – ділянки неба, з якої метеори «вилітають» – можна побачити ще більше яскраво спалахуючих метеорних частинок.

За матеріалами: Твоє містоВулична астрономія