П’ятниця, 19 Квітня

Собор Святого Юра продовжують реконструювати

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У вівторок, 9 жовтня, відбулась виїзна нарада щодо реконструкції Собору святого Юра за участю голови Львівської обласної державної адміністрації Олега Синютки.

20 мільйонів гривень виділили з державного бюджету. На ці кошти вже почали прокладати інженерні мережі. . Окрім того, впорядкують оглядову терасу, верхній обхід навколо Собору, прокладуть каналізаційні мережі. Роботи здійснює ТОВ “Підприємство “Турист”.

© loda.gov.ua

© loda.gov.ua

Кінцева ціна реставрації — 126 мільйонів гривень. Реставраційна компанія відновить собор Святого Юра — подвір’я, дзвіниці, брами, огорожі та Митрополичі палати. Початок цих робіт розпочнеться вже наступного року.

Бароковий Собор святого Юра, ймовірно, стоїть на фундаментах готичного храму. Про те, що на місці греко-католицького собору колись була готична церква, – археологам дає підставу стверджувати знайдена цеглина, вік якої понад шість століть.

Про це повідомив журналістам Остап Лазурко, молодший науковий співробітник Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України. «Ми ідентифікуємо цей храм ХIV століттям, бо виявили фрагменти цегли “пальцівки” товщиною до 10 сантиметрів у формі брусків. Це вказує на те, що це є готичний період» – сказав археолог.

© loda.gov.ua

Сенсаційну знахідку виявили цілком випадково, під час обходу верхньої частини святоюрської гори. Олег Осальчук директор Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України, має надію, що розкопки вдасться законсервувати та музефікувати. «Це не остаточно, але ми сподіваємось і віримо, що наша знахідка – це рештки фундаменту старого храму, який стояв на Святоюрській горі у період з ХIV до ХVIII століття. Якщо це так, то це гарна знахідка для Львова та археології вцілому. Ми будемо пропонувати музеєфікувати ці рештки для суспільства»- зазначив Осальчук.

Ще одна підстава вважати, що під Собором святого Юра був готичний храм, це той факт, що жоден із трьох розкопаних фрагментів фундаменту не відповідає формам сучасної забудови собору, який є перлиною бароко.

Знайдені фрагменти мурів зроблені з грубо обтесаних кам’яних блоків, а окремі елементи взагалі не відповідають плануванню фундаменту собору. Крім того, у підмурівках є відгалуження характерні якраз для схеми будівництва готичних церков. Що ще цікаво, в південній частині комплексу гори святого Юра археологи знайшли решти людських поховань, що свідчить, що за давніх часів там був цвинтар.

Якщо припущення археологів підтвердяться науково, а над знахідками будуть і надалі працювати експертні групи, то розкопки перевернуть уявлення істориків про давній період міста Львова. Адже, про готичні собори XIV століття, які імовірно були у Львові, відомо дуже мало.

Архикатедральний собор святого Юра у Львові — собор Галицької митрополії УГКЦ, до 1817 при монастирі Чину св. Василія Великого, бароково-рококовий монументальний архітектурний ансамбль з виразними національними рисами (1744–1762), вважався головною святинею українських греко-католиків, до побудови Патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві. З 1998 року Собор разом із Ансамблем історичного центру Львова належить до Світової спадщини ЮНЕСКО.

Розташований на Святоюрській горі, за адресою: площа Святого Юра № 5. Висота над рівнем моря — 321 метр.