Рада схвалила законопроєкт, який перенаправить військовий ПДФО з місцевих бюджетів на потреби армії

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Верховна Рада України 8 листопада схвалила в цілому законопроєкт, який перенаправить військовий ПДФО з місцевих бюджетів до армії. Про це пишуть народні депутати Олексій Гончаренко, Ярослав Железняк та Данило Гетманцев, який є головою Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики.

Народні депутати схвалили 253 голосами “за” проєкт закону №10037 щодо військового ПДФО та акцизу на дороги.

Загалом на армію з місцевих бюджетів перерахують за поточний і наступний рік 214,7 млрд грн.

Як пояснює Железняк, це означає, що з 1 жовтня по 31 грудня 2023 року військовий ПДФО спрямовується до держбюджету в пропорції 50% на 50%: для Держспецзв’язку на дрони (13 млрд грн) і до Міноборони на артилерійські системи (13 млрд грн).

З 1 січня і до 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан “військовий ПДФО” розподіляється в таких пропорціях:

  • 45% — Держспецзв’язку на БпЛА (попередньо, від 43 млрд грн);
  • 45% — Мінстратегпрому для розгортання виробництва боєприпасів та зброї (від 43 млрд грн)
  • 10% — розпорядникам сектору безпеки і оборони для автоматичного розподілу між військовими частинами, пропорційно відповідно до сплаченого ПДФО (близько 10 млрд).

Уряд на чолі з прем’єром Денисом Шмигалем, який ініціював законопроєкт № 10037, запропонував перерозподілити військові ПДФО на оборону, а не в місцеві бюджети, — на виробництво дронів та боєприпасів.

Що таке ПДФО

Податок на доходи фізичних осіб, який сплачує роботодавець, — 18% від зарплати кожного офіційно найманого працівника. Спершу податок потрапляє до держбюджету, там перерозподіляється і частково повертається в громаду, в якій його сплатили. Податок на доходи сплачують і військовослужбовці. Цьогоріч ці податки становили 745 мільярдів гривень. Відповідно, з цієї суми 64% повернулися місцевим громадам, де ці військовослужбовці зареєстровані. А отже, чим більше в громаді військових частин та інших подібних установ — тим більше ПДФО військових до них повертається. Від початку повномасштабного вторгнення місцеві громади втратили частину доходу через міграцію і компенсували втрати коштом ПДФО військових.

Що відомо про зміни до Бюджетного кодексу
З жовтня місцеві бюджети можуть залишитися без податку на доходи фізичних осіб з військових. Це передбачено змінами до бюджету на 2023-й рік, які уряд мав ухвалити до 1-го жовтня. Проєкт бюджету на 2024-й рік теж передбачає перерозподіл ПДФО з місцевих бюджетів до державного.

Кабмін пропонує спрямувати ПДФО із виплат військовим на виробництво дронів та озброєння.

Шляхом перерозподілу ПДФО (Податок на доходи фізичних осіб) з місцевих бюджетів планується спрямувати до держбюджету близько 96 млрд гривень наступного року.