ОВДП: все, що потрібно знати потенційному інвестору

Часто пересічні українці, якщо й чули таку абревіатуру, як ОВДП, то не розуміють, що собою являє інструмент. Проте він дає реальну можливість отримати пасивний дохід і в порівнянні з відомими всім депозитами має низку переваг. Якщо ви прагнете до матеріальної стабільності, варто більше дізнатися про цей фінансовий інструмент.

У чому суть ОВДП

ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) — цінні папери, котрі розміщуються на внутрішньому ринку України. Емітує їх Міністерство фінансів. Держоблігації гарантують повернення суми вкладу пред’явнику, а також виплату доходу у вигляді відсотків, величина яких залежить від умов розміщення. Купити ОВДП можуть як фізичні, так і юридичні особи. Паперових держоблігацій не існує, тільки електронні. Вони бувають короткостроковими (розміщуються на термін до 12 міс.), середньостроковими (1–5 р.) і довгостроковими (понад 5 р.).

Номінальна вартість однієї державної облігації складає тисячу грн. Вона може бути визначена також в іноземній валюті. При погашенні власник отримує кошти відповідно в гривнях, доларах США чи євро. Всю інформацію про умови випуску ОВДП можна знайти на офіційному сайті Мінфіну України.

Переваги державних облігацій

Держоблігації складають великий інтерес для інвесторів, тому що мають певні переваги:

  1. Надійність. 100% погашення ОВДП гарантується державою.
  2. Вища дохідність. Поточний прибуток перевищує дохід від відповідних депозитів приблизно на 3–4%. Виплати проводяться раз на півроку. При розміщенні вкладу в банку дохід отримаєте тільки після закриття рахунку.
  3. Можливість дострокового продажу без втрати дохідності на вторинному ринку. Такі цінні папери мають високу ліквідність, тому можуть бути продані в той же день.
  4. Відсутність ПДФО та військового збору.
  5. Отримання кредиту під заставу ОВДП (при необхідності).

Розмістити держоблігації можна на тривалий термін, зафіксувавши при цьому дохідність. Якщо врахувати, що ставки за депозитами постійно знижуються, такі умови особливо вигідні. Купуючи ОВДП, інвестор зразу може порахувати свій заробіток.

Як і де придбати держоблігації

Щоб фізична особа мала змогу придбати ОВДП, необхідно звернутися до дилера. Ним може виступати банк, інвестиційний фонд, брокер чи інша фінансова установа. Перш ніж вибрати дилера, необхідно проаналізувати умови співпраці. Наприклад, за відкриття рахунку в цінних паперах, який потрібен для зарахування ОВДП, популярні банки беруть плату. Крім того, встановлені мінімальні суми входу, які можуть складати 1 млн грн. Привабливіші умови можна знайти в брокерських конторах. Так, відома компанія «ФРІДОМ ФІНАНС УКРАЇНА» (https://ffin.ua/ — офіційний сайт брокера) пропонує клієнтам:

  • безкоштовне відкриття рахунку;
  • невелику суму для входу — мінімум 11 500 грн;
  • можливість придбання доларових і гривневих держоблігацій;
  • безкоштовний облік ОВДП;
  • консультацію експерта — для визначення найкращого за дохідністю та строками погашення випуску державних облігацій.

Для придбання ОВДП потрібні паспорт та ідентифікаційний код. Коли інвестована сума перевищує 150 000 грн, треба також надати документ, котрий підтверджує походження грошей. На купівлю держоблігацій оформляється угода. Процес може тривати від декількох годин до кількох днів. Все залежить від швидкості подання необхідних документів і їхньої перевірки.