Четвер, 2 Травня

На Львівщині збудують Центр безпеки громадян за 33 мільйони: що відомо про тендер

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

На Львівщині, у селі Новий Кропивник, що у Східницькій громаді, планують побудувати Центр безпеки громадян. Управління капітального будівництва Львівської ОВА за результатами тендеру замовило будівництво Центру в ТОВ “Будівельний альянс Монтажпроект” за 33 млн грн. Як встановили журналісти-розслідувачі видання “Наші гроші”, вартість низки будівельних матеріалів у півтора рази перевищує ринкові, пише Суспільне.

Про особливості тендерної процедури та кошторис у ефірі “Суспільне. Спротив” розповів редактор сайту “Наші гроші” Юрій Ніколов та т. в. о начальника управління капітального будівництва Львівської ОВА Роман Дуля.

Що таке Центр безпеки громадян і для чого він потрібний

За словами Романа Дулі, Центр безпеки громадян стане об’єктом критичної інфраструктури для обслуговування мешканців, які проживають у гірській місцевості. Так у центрі буде розташована пожежна частина, поліція та відділення медичної допомоги для швидкого реагування на різні ситуації.

“Цей центр є вкрай важливим для Східницької громади, адже відповідні служби здійснюватимуть заходи запобігання пожеж, проводитимуть евакуацію людей, надаватимуть кваліфіковану медичну допомогу постраждалим, здійснюватимуть заходи для готовності до дій за призначенням”, — каже посадовець.

Гроші на будівництво Центру безпеки громадян виділили в межах обласної Комплексної програми “Безпечна Львівщина на 2021-2025 роки”.

Як обирали підрядника

На початку жовтня Львівська ОВА оголосила публічну закупівлю щодо будівництва Центру безпеки громадян. Журналіст-розслідувач і редактор видання “Наші гроші” Юрій Ніколов каже, у результаті ТОВ “Будівельний альянс Монтажпроект” отримало підряд без конкуренції, адже на відкриті торги жодна інша компанія не прийшла, бо не відповідала критеріям.

“В нашому випадку “заточка” була наступною. Заступник сказав, що на цих торгах можуть залишати свої пропозиції тільки ті фірми, які мали великий дохід у 2020, 2021 та 2022 роках. Адже потрібно, щоб діюча фірма була, яка має дохід розміром у понад 30 млн у кожний з цих років. Звучить адекватно, якби не одне “але” — у 2022 році купа бізнесів призупиняла свою роботу, більше того, мало хто замовляв роботи через війну. Виявилося, що на Львівщині є така фірма, яка задовольняє цей критерій, і коли такі жорсткі критерії виставили, то вона виявилась єдиним учасником. І підібрала цей солодкий підряд з солодкими кошторисними цінами”, — каже Юрій Ніколов.

За словами т. в. о начальника управління капітального будівництва Львівської ОВА, відповідні критерії прописали для того, щоби на закупівлі виходили ті організації, які мають сталий дохід і досвід виконання будівельних робіт. Це необхідно, аби уникнути неякісного будівництва чи затримок.

“Враховуючи необхідність якісно та своєчасно закінчити будівництво центру, нами була сформована відповідна вимога в частині тендерної документації. Однією з ключових вимог є забезпечення підрядником гарантування якісного закінчення робіт і досягнення показників, визначених у проєктній документації та можливість їх експлуатації протягом гарантійного строку. На підставі цих даних було проведено закупівлі і був визначений переможець торгів. Компанія відповідає нашим вимогам”, — говорить Роман Дуля.

Чому ціни на низку будівельних матеріалів перевищують ринкові

За словами Юрія Ніколова, ціни, закладені на придбання низки будматеріалів, зокрема вогнезахисного матеріалу, арматури та світильників для об’єкту перевищують ринкові.

“Ми розбирали кошторис будівництва Центру безпеки. Фактично — це будівництво будівлі в карпатському селі у Львівській області. Але ми навіть з львівськими цінами намагались порівнювати і кожен будівельний матеріал, який ми перевіряли, в півтора рази дорожчий від ринкової ціни. Таке враження, що кошторис так намалювали, нібито будуть на віслюках, мулах везти в гори ці товари, що вони так дорого коштують. Звісно це не так. Ціна товару неадекватно завищена і, як на мене, розмір завищення півторакратний свідчить про те, що з цим мають працювати правоохоронці”, — каже редактор видання.

Роман Дуля каже, управління капітального будівництва не формує цінової політики проєктно-кошторисної документації. Натомість подає завдання на проєктування, згідно з яким проєктна організація коригує його, зокрема і кошторис.

“Ми цю проєктно-кошторисну документацію подаємо на перевірку експертній організації, яка опрацьовує її і, у випадку зауважень, надсилає на нашу адресу листи з проханням виправити помилки. Якщо таких зауважень немає, експертна організація видає позитивний звіт, який ми отримали по даному об’єкту”, — каже чоловік.

За словами посадовця, у вартість матеріалів, вказаних у відомості, входить не тільки сама вартість матеріалів, а й витрати на доставку матеріалів та їх утримання на складах для подальшого використання.

“Цей кошторис пройшов перевірку без зауважень щодо вартості будматеріалів. Адже важливо збудувати не тільки у відповідності до технологій, але і якісно, щоб будматеріали мали відповідний гарантійний термін”, — додає чоловік.

За даними видання “Наші гроші”, директором і засновником ТОВ “Будівельний альянс Монтажпроект” є Роман Гринкевич. Це син львівського підприємця Ігоря Гринкевича. Раніше компанія виконувала роботи на замовлення Департаменту регіонального розвитку Житомирської ОДА.