На Львівщині 55 разів лунали сирени. Що потрібно знати про систему оповіщення

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Від початку російського вторгнення на територію України на Львівщині 55 разів оголошували повітряну тривогу. Про це під час брифінгу розповів начальник обласного управління оперативно-чергової служби оповіщення та зв’язку департаменту з питань цивільного захисту Микола Сень.

“Зараз у нас система оповіщення в Львівській області налічує більше 180 електросирен, більше 120 електронних сирен – ті, які говорять, більше 150 інтернет-гучномовців, більше 200 систем вуличної звукофікації і 35 мобільних систем встановлених на автомобілях. Кожного дня їх кількість збільшується і зараз, в даний час, підприємства Львова виготовляють засоби оповіщення, які встановлюють у громадах, в населених пунктах для того, щоби вчасно попередити про небезпеку”, – розповідає Микола Сень.

Як працює система оповіщення?

Звучання сирен – це сигнал “Увага всім!”, який привертає увагу населення для того, щоб прослухати важливе повідомлення, яке обов’язково транслюється після звучання сирени. Тобто, і перед сигналом повітряної тривоги і перед сигналом відбій повітряної тривоги в обов’язковому порядку йде звучання сирени.

А чи можна при сигналі відбій повітряної тривоги поміняти звучання сирен на щось більш приємне?

На жаль, цього зробити не можна. Є відповідний стандарт для всієї України, тому в обов’язковому порядку перед важливим повідомленням транслюється уривчасте звучання електросирен.

Чому неодночасно включається сирени та приходить повідомлення на мобільний телефон?

Немає однієї кнопки, яка включає всю систему оповіщення. Її не може бути, навіть з причини безпеки. Є 8 підсистем, які включаються майже одночасно, але по різних каналах, по різних напрямках. Це зроблено для того, щоб в будь-якому випадку населення було оповіщено. Навіть, якщо одна підсистема виходить з ладу, всі решта працюють. Тому виходять трошки розбіжність в часі, коли приходить повідомлення чи на мобільний телефон, чи включаються сирени, чи включається трансляція через теле- та радіомовлення. Будь-який канал оповіщення – це офіційний канал, який треба уважно відслідковувати.

Мобільні додатки

Нагадую, що у нас у Львівській ОВА створений і діє офіційний канал “Оповіщення ЦЗ”, який зараз налічує більше 500 тисяч підписників. На цьому каналі публікуються суто повідомлення про небезпеку, повітряну небезпеку або відбій повітряної тривоги.

Є мобільні додатки. Їх декілька: мобільний додаток “Повітряна тривога”, який розроблений за сприянням Мінцифри та додаток розроблений львівськими ІТ-спеціалістами. Вони працюють однаково і так само сповіщають населення.

Ми виконуємо свою роботу. Ми намагаємось зробити так, щоб жодна повітряна тривога не була пропущена. Але просимо вас не зволікати з тим, що при кожному оголошенні треба спускатись в сховище. Ми бачимо, як в Миколаєві, як в Харкові почали бомбардувати військові адміністрації. Ми бачили, як в містах України знищується все, що стає на шляху загарбників. Тому просимо вас, будь ласка, виконуйте рекомендації органів влади.

Куди можуть звертатись громадяни, якщо в їхньому населеному пункті не чути сирен?

Як би ми не хотіли, щоби це працювало на 100%, ясно, що є населені пункти, де або не чути засобів оповіщення або їх недостатня кількість. В першу чергу, громадяни мають звертатись до своїх місцевих органів влади. Відповідно до керівних документів, вони в обов’язковому порядку мають встановити додаткові засоби оповіщення. Ми, як департамент, як структура яка відповідає за оповіщення по всій області, обов’язково надамо їм допомогу, консультацію.

Тривалість оповіщення

У постанові Кабінету Міністрів №733 чітко написано, що звучання електросирен має бути до 3 хвилин, звучання тексту – не менше 5 хвилин.