Понеділок, 4 Березня

Музичний фонтан із запахом кави та азбука Морзе: особливості нової площі біля Оперного театру

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

У Львові в тестовому режимі запрацював новий сухий фонтан на площі біля Львівської опери. За фінансової підтримки благодійного фонду «Сокар Благо» вдалося реалізувати проект київських архітекторів, який запропонував нове концептуальне перевтілення всього простору біля Оперного театру.

Тепер обриси площі будуть нагадувати силует скрипки, гриф якої примикає до Оперного театру. Відтворення струн скрипки через декоративне освітлення азбукою Морзе з RGB LED підсвічуванням, яке читається як «Львів — місто можливостей; Львів відкритий для світу; Львів — місто кохання; Львів — місто вільних людей. Натомість струмені нового фонтану синхронізовано працюватимуть з музикою. Наразі звучатимуть класичні твори, а на Різдво планують записати колядки. Також фонтан може бути ароматизованим — із запахом кави чи шоколаду.

Головний фонтан Львова. Фото: Роман Балук

Тут встановлено 72 форсунки, канадського виробника. Гарантійний термін роботи цих форсунків — 10 років. Форсунки є трьох видів. Найбільші форсунки знаходяться посередині – вода у них може підніматися на висоту 10 м. На таку висоту їх будуть налаштовувати на свята. Далі йдуть менші форсунки, а крайні форсунки зроблені у вигляді квіточки, через що вони дуже гарно відтворюють хвилі.

Биття струменів води синхронізовано працює з музикою, яка звучить. Заплановано, що музика з кольоровим освітленням буде вмикатися в обід, орієнтовно 12.00 год, і після 18.00 год. Зараз існує запис композицій на 25 хвилин, їх будуть вмикати мінімум два рази. Тобто музика звучатиме годину часу. А в інший час робочого дня фонтан буде працювати у звичайному режимі.

Щодо музики, то передбачено, що будуть звучати твори різних українських композиторів, і один твір азербайджанського композитора, як подяка фонду «Сокар» за фінансування робіт. Композиції будуть змінюватися. Так, на Різдво будуть звучати колядки. До слова, колонки, які розташовані на газонах, зараз працюють лише на 50%.

Головний фонтан Львова. Фото: Роман Балук

Ще одна особливість фонтану, що він є ароматизований. Тобто у техприміщенні можна засипати різні ароматизатори із запахами кави, шоколаду, і ці аромати виходити від струменів води. Але таке можна робити у літній період.

“Важливо знати, що фонтан метеозалежний. Тобто, коли різко розпочнеться злива чи сильний вітер, він автоматично виключається”, — розповідає Наталя Шевчук, менеджер проекту від підрядної компанії «ТермоБуд», яка проводила будівництво фонтану.

Особливістю відремонтованої площі разом з фонтаном є також облаштоване освітлення. При розробці світлотехнічного рішення намагалися створити правильну вечірню атмосферу світлом, яка би «працювала» як контекст для будівлі театру. Також одна з ідей, що була закладена автором проекту, і яку зреалізували під час реконструкції площі – це облаштування декоративного світла абеткою Морзе, де зашифроване 4 речення: Львів:

  • місто можливостей;
  • місто великих людей;
  • місто кохання;
  • місто літератури.

«Ці світлові лінії викладені поміж плиткою так, щоб вони направляли погляд до Оперного театру через фонтан. Оскільки фонтан має динаміку руху та світла, світлові лінії також є динамічними, а інтенсивність свічення синхронізується із музикою. Таке рішення створює цілісність площі», — пояснює Наталя Шевчук.

За її словами, роботу фонтану забезпечує величезне технічне приміщення, розміром 120 м2, яке знаходиться під ним. «Більша частина робіт була саме по облаштуванню техприміщення. Було досить складно забезпечити таку кількість води, адже попередній фонтан мав в рази менше техприміщення і потребував значно менше води.

У майбутньому за роботу фонтану буде відповідати спеціально навчена особа з Галицької РА, яка матиме доступ до техприміщення.

Також відзначу, що під час реконструкції площі передбачено можливість встановлення ялинки — облаштували відповідні закладні”, — додала Наталя Шевчук.

Нагадаємо, роботи на площі перед Оперним театром повністю не завершені. Згідно з проектом на площі мають бути встановлені лавочки, інтерактивна таблиця, озеленення та ін. Також ще триває ремонт центральної пішохідної алеї на пр. Свободи.