Можуть служити не на передовій. Омбудсмен пропонує прибрати формулювання «обмежено придатний»

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець запропонував Раді нацбезпеки та оборони прибрати формулювання “обмежено придатний”, врегулювавши питання придатності або непридатності до служби через військові професії.

“Щодо рішення “обмежено придатний”. Ми зафіксували дуже багато випадків, коли через корупційну складову були видані довідки громадянам, які не мають вад, не мають проблем зі здоров’ям, як “непридатні”, а громадянам України, які мають відкриті проблеми зі здоров’ям, є багаторічні діагнози, їм видали оці довідки “обмежено придатний”. Це потребує врегулювання.

Це було окремо заслухано на засіданні Ради нацбезпеки і оборони в присутності президента та членів РНБО, я там, в тому числі, доповідав. І рішення таке, що треба прибрати це “обмежено придатний”. Громадянин України повинен або бути придатний до виконання військової служби, або не придатний.

Якщо він в силу свого здоров’я непридатний до виконання бойових задач з автоматом в руках прямо на передовій, у нього є, наприклад, проблеми з хребтом, він може бути в штабі або в складі ракетних військ, займатись військовим напрямком IT. Все це треба врегулювати.

Я дав рекомендацію на РНБО, що питання “обмежено придатний”, “непридатний” чи “повністю придатний” треба врегулювати через військові професії”.

За словами омбудсмена, громадянину треба чітко показати: “якщо він придатний, але в нього є проблеми зі здоров’ям, то він придатний для проходження служби в таких-то військах, які, наприклад, не пов’язані взагалі з передовою”.

Лубінець зазначив, що проходження ВЛК має бути максимально цифровізовано, “електронні бази повинні бути доступні як для громадян, так і для лікарів, так і для таких інституцій як моя, які здійснюють парламентський контроль”.