Неділя, 26 Травня

Макрон подарував Папі Римському рідкісну книгу, яка колись зникла у Львові

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Під час візиту у Ватикані президент Франції Еммануель Макрон подарував Папі Франциску, яку могли колись викрасти зі Львова.

Про це повідомляють Vatican News, Іван Матковський у коментарі Tvoemisto.tv, Наукова бібліотека ЛНУ ім. Івана Франка

Йдеться про працю Іммануїла Канта «Вічний мир: Філософський нарис», видану 1796 р. На печатці власника книги видно, що вона належить першому львівському науковому товариству студентів, заснованому у 1867 р. Спадкоємцем цієї бібліотеки нині є Львівський національний університет ім. Івана Франка.

Італійські журналісти встигли роздивитися на титульній сторінці печатку власника книги.

«Нею виявилася «Czytelnia Naukowa we Lwowie» – перше львівське наукове товариство студентів, засноване у 1867 р. Спадкоємцем цієї бібліотеки нині є львівський університет ім. Івана Франка. За яких обставин видання потрапило до Макрона – невідомо. Невідомо також, коли його вкрали зі Львова: під час Другої світової чи після 1991 р.», – написав літературознавець, дослідник історії родини Шептицьких Іван Матковський.

Зазначимо, що обурення подарунком Макрона викликав шквал емоцій у Польщі.

«…щонайменше соромно», – написав колишній дипломат Роберт Пщель у Twitter.

Польський історик, керівник польського Інституту міжнародних справ Славомір Дембскі визнав, що справа потребує перевірки.

«Книгу перед Другою світовою війною могли обміняти як дублікат на іншу книгу з фондів якоїсь іншої бібліотеки. Проте німці масово грабували польські бібліотеки (архіви), тож це й досі найбільше та ймовірне джерело походження», – написав Славомір Дембскі у Twitter.

У коментарі Tvoemisto.tv Іван Матковський сказав, що книгу могли вкрасти у 1940-их роках або ж передати у межах обмінів між бібліотеками.

«Польські дипломати пишуть, що львівська бібліотека могла бути пограбована, а саме ця книга – вкрадена. Було би добре, щоб французька сторона пояснила, як книга потрапила у Францію. Бо тут є різні варіанти: книгу могли вкрасти у 1940-их роках або передати у межах обмінів між бібліотеками. Ми знаємо, що книги з історії, філософії німці грабували і вивозили, щось подібне могло відбутися і з цією книгою. У 1941-ому фонди німці вивозили фонди з львівських бібліотек. Таке відбулося зі спадщиною родини Шептицьких. Також ми знаємо про зв’язки Франції з росією, тому не можна виключати той факт, що першодрук Канта міг потрапити до Макрона звідти. Тому було б логічно, якби французька сторона пояснила, звідки книга Канта з львівської бібліотеки потрапила до них: її подарували чи купили», – сказав він.

У Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка у коментарі Tvoemisto.tv сказали, що у їх фондах такого видання не було.

«Ніде у нас не зафіксовано жодним чином цього першодруку Іммануїла Канта, немає на обліку. Річ у тім, що частину книг Академічної читальні товариства отримала наша бібліотека, а іншу частину – Львівська національна наукова бібліотека імені Василя Стефаника. Сама ж Академічна читальня – це організація, яка була першим польським студентським науковим товариством, вона діяла у Львові у 1867–1939 рр. До неї належало багато студентів, які пізніше стали відомими діячами науки і політики. У міжвоєнний період членами читальні були майже виключно студенти Університету імені Яна Казимира (сучасного ЛНУ ім. Франка). Члени Академічної читальні мали свою бібліотеку (штамп її ми бачимо на титульній сторінці книги, яку подарував Макрон Папі – ред.), свій статут, вони зберігаються в Центральному державному історичному архіві Львова», – кажуть у бібліотеці.

Tvoemisto.tv звернулося до Центрального державного історичного архіву Львова за додатковою інформацією про бібліотечний інвентар Академічної читальні, щоб відстежити переміщення книги, яка за невідомих обставин опинилася у президента Франції.

Нагадаємо, Емануель Макрон перебуває в Італії для участі у міжнародній конференції, організованій італійською спільнотою святого Егідія. Сьогодні він з Папою спільно закривають конференцію у римському Колізеї.