Директори львівських шкіл та ректори університетів звернулися до Міносвіти та профільного комітету Верховної Ради з проханням не скасовувати у 2022 році проведення ЗНО, єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування, хоча в Україні і триває війна.
Про це ідеться у зверненні освітян, яке оприлюднив 12 березня директор департаменту освіти Львівської ОВА Олег Паска.
З ініціативою скасувати у 2022 році ЗНО та інші іспити через російську агресію в Україні виступив міністр освіти Сергій Шкарлет, але директори шкіл та ректори ВНЗ вважають, що процедуру вступу потрібно зберегти, інакше зруйнується ефективний державний механізм регулювання ринку освітніх послуг.
«Навіть з урахуванням того, що частина потенційних здобувачів вищої освіти сьогодні перебуває за межами України, на навчання у провідних університетах України претендуватиме значно більше абітурієнтів, ніж ці ЗВО можуть прийняти. До пропонованого як тимчасова заміна ЗНО «комп’ютерного механізму без участі дитини», як і до середнього балу атестата, іспиту з фахового предмета, співбесіди чи мотиваційного есе немає такого рівня довіри як до ЗНО та інших конкурсних критеріїв відбору. Немає жодних гарантій, що будь-які інші запропоновані тимчасові процедури добору будуть прозорішими та простішими від тих, якими ЗВО користувалися в останнє десятиліття», – ідеться у зверненні львівських освітян.
Львів’яни пропонують МОН спільно з профільними комітетом парламенту розробити законопроект про особливості завершення 2021/2022 н. р. та проведення вступної кампанії 2022 року з урахуванням таких підходів:
- Звільнити здобувачів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти в 2021/2022 н. р., від державної підсумкової атестації.
- Визначати середній бал документа (додатка до документа) про повну загальну середню освіту за результатами оцінок за перший семестр 2021/2022 н. р. або річних оцінок за 10 клас.
- Дозволити учням випускних класів закладів ЗСО, документальна база яких була втрачена внаслідок війни, брати участь у конкурсному відборі до ЗВО на основі нотаріально завірених свідчень директора і/або двох педагогів про результати навчання.
- Продовжити реєстрацію на участь у ЗНО до липня 2022 р.
- Передбачити дві-три сесії ЗНО у липні-вересні 2022 р.
- Скоротити кількість предметів ЗНО до двох: українська мова (обов’язковий), математика, історія України, іноземні мови (без аудіювання) на вибір.
- Розпочати 2022/2023 н. р. у закладах вищої освіти в жовтні-грудні 2022 р. чи навіть на початку 2023 р.