Вівторок, 16 Квітня

Львівські освітяни просять Міносвіти відмовитись від скасування ЗНО

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Директори львівських шкіл та ректори університетів звернулися до Міносвіти та профільного комітету Верховної Ради з проханням не скасовувати у 2022 році проведення ЗНО, єдиного вступного іспиту та єдиного фахового вступного випробування, хоча в Україні і триває війна.

Про це ідеться у зверненні освітян, яке оприлюднив 12 березня директор департаменту освіти Львівської ОВА Олег Паска.

З ініціативою скасувати у 2022 році ЗНО та інші іспити через російську агресію в Україні виступив міністр освіти Сергій Шкарлет, але директори шкіл та ректори ВНЗ вважають, що процедуру вступу потрібно зберегти, інакше зруйнується ефективний державний механізм регулювання ринку освітніх послуг.

«Навіть з урахуванням того, що частина потенційних здобувачів вищої освіти сьогодні перебуває за межами України, на навчання у провідних університетах України претендуватиме значно більше абітурієнтів, ніж ці ЗВО можуть прийняти. До пропонованого як тимчасова заміна ЗНО «комп’ютерного механізму без участі дитини», як і до середнього балу атестата, іспиту з фахового предмета, співбесіди чи мотиваційного есе немає такого рівня довіри як до ЗНО та інших конкурсних критеріїв відбору. Немає жодних гарантій, що будь-які інші запропоновані тимчасові процедури добору будуть прозорішими та простішими від тих, якими ЗВО користувалися в останнє десятиліття», – ідеться у зверненні львівських освітян.

Львів’яни пропонують МОН спільно з профільними комітетом парламенту розробити законопроект про особливості завершення 2021/2022 н. р. та проведення вступної кампанії 2022 року з урахуванням таких підходів:

 • Звільнити здобувачів освіти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти в 2021/2022 н. р., від державної підсумкової атестації.
 • Визначати середній бал документа (додатка до документа) про повну загальну середню освіту за результатами оцінок за перший семестр 2021/2022 н. р. або річних оцінок за 10 клас.
 • Дозволити учням випускних класів закладів ЗСО, документальна база яких була втрачена внаслідок війни, брати участь у конкурсному відборі до ЗВО на основі нотаріально завірених свідчень директора і/або двох педагогів про результати навчання.
 • Продовжити реєстрацію на участь у ЗНО до липня 2022 р.
 • Передбачити дві-три сесії ЗНО у липні-вересні 2022 р.
 • Скоротити кількість предметів ЗНО до двох: українська мова (обов’язковий), математика, історія України, іноземні мови (без аудіювання) на вибір.
 • Розпочати 2022/2023 н. р. у закладах вищої освіти в жовтні-грудні 2022 р. чи навіть на початку 2023 р.

Це дасть змогу забезпечити справедливість при формуванні контингенту студентів та пом’якшити потенційно стресову для школярів/абітурієнтів вступну кампанію, що навіть за сприятливих обставин відбуватиметься під знаком війни, вважають підписанти, серед яких:

 • Олег Паска (від Департаменту освіти і науки),
 • Юрій Бобало (голова Ради ректорів Львівщини),
 • Степан Давимука (голова Експертної ради),
 • Павло Хобзей (директор ЛОІППО),
 • Лариса Середяк (директор ЛРЦОЯО),
 • Оксана Клепуц (директор Козівського ЗЗСО від Ради директорів Львівщини),
 • Іванна Герус, Іван Стецькович, Парасковія Дворянин, Звенислава Калинець ( комісія з питань освіти Львівської обласної ради),
 • Ористлава Сидорчук, Ореслава Хомик (Союз Українок).

Олег Паска додав, що у понеділок, 14 березня, відбудеться спільне засідання Ради ректорів Львівщини та ради директорів Львівщини, Експертної ради при департаменті освіти щодо обговорення цієї позиції.

Нагадаємо, Міносвіти подало на розгляд парламенту законопроект, що скасовує у 2022 році ДПА, ЗНО, а також вступ за Єдиним вступним іспитом (ЄВІ) та Єдиним фаховим вступним іспитом (ЄФВІ). Цей законопроект парламент розгляне найближчим часом.