П’ятниця, 22 Вересня

Львівські біологи увійшли до складу 28-ої антарктичної експедиції

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Біологи Тарас Перетятко (Львівський національний університет ім. Івана Франка) та Сергій Глотов (Державний природознавчий музей НАН України) зі Львова увійшли до складу 28-ої антарктичної експедиції. При цьому для Тараса Перетятка це буде перша зимівля, а для Сергія Глотова – друга. Про це повідомили у Національному антарктичному науковому центрі.

Нова експедиція складається лише з чоловіків. Цього року на конкурс подалося тільки 5 жінок (торік було 19), але вони не подолали всі етапи конкурсного відбору. Загалом, окрім львівʼян, до її складу входять керівник експедиції, геофізик Богдан Гаврилюк, біолог Вадим Ткаченко, метеорологи Олександр Полудень, Дмитро Кричун та Сергій Разумний, геофізики Андрій Сопін, Андрій Олефір.

«Повномасштабне вторгнення рф не має зупинити українську науку, зокрема, продовження неперервних досліджень на станції «Академік Вернадський» в Антарктиді. Деякі ряди вимірювань тут тривають з 1947 року, є найдовшими на континенті і мають надзвичайну цінність для світової науки. Тому НАНЦ готується до ротації зимівників 27-ї УАЕ, які майже рік працюють на станції. Їх має замінити команда 28-ї УАЕ (2023-2024 рр.), склад якої нині вже затверджено», – йдеться в повідомленні.

Конкурсна комісія відібрала до основного складу 14 учасників (до цього тривалий період їх було 12). Більший склад експедиції дозволить виконувати більшу кількість досліджень на станції, зокрема, в межах багатьох міжнародних проєктів, в яких бере участь Україна.

Серед 14 учасників – 9 вчених (по 3 на кожен напрям – геофізика, метеорологія, біологія) та 5 представників команди життєзабезпечення: лікар, кухар, дизеліст, механік і сисадмін. Очолює експедицію один з найдосвіченіших українських полярників, для якого це буде рекордна десята зимівля, – геофізик Богдан Гаврилюк. Він був керівником 26-ї УАЕ, яка після успішного виконання всіх завдань повернулася в Україну вже по початку великої війни. Прибувши додому, одразу став на захист України, вступивши до лав Прикордонної служби. Дотепер він виконував завдання на півночі України, зокрема в Чернігівській області, а зараз повертається до не менш важливої місії – цілий рік забезпечувати роботу станції «Академік Вернадський». Також в експедиції буде троє учасників з попередньої: учені Сергій Глотов, Андрій Сопін і Сергій Разумний. Уперше в історії українських антарктичних експедицій одразу троє учасників залишаються зимувати на другий рік.