Понеділок, 11 Грудня

Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль: хто володіє обленерго?

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

hосія продовжує завдавати ударів по енергетичній системі України. І хоч повного блекауту не відбулося, українці чи не щодня залишаються без світла. “Версії” вирішили з’ясувати, хто володіє найбільшими енергетичними компаніями на заході України і чому суттєва частка компаній критичної інфраструктури знаходиться під прямим чи опосередкованим корпоративним контролем іноземців.

Нещодавно аналітики YouControl дослідили, що кожен шостий об’єкт критичної інфраструктури енергетичної сфери виявився з участю іноземного капіталу. Підприємствами критичної інфраструктури енергетичного сектору України володіють акціонери з 18 країн світу. Найбільша кількість компаній має власників з Кіпру (23), Німеччини (6), Китаю (5) та Латвії (5). Також до списку потрапила одна компанія з росії.

Як вдалося з’ясувати Версіям, серед найбільших енергетичних компаній, які функціонують на заході України, є власники з Кіпру, Латвії, Нідерландів та Німеччини.

Юрисдикція Кіпру – один із найпопулярніших способів структурування бізнес-груп і в більшості випадків за номінальними власниками-нерезидентами стоять бізнес-інтереси представників інших країн. За ширмою номінальних власників можна зустріти як вітчизняний, так й іноземний капітал, зокрема замаскований корпоративний контроль з боку представників країни-агресора.

Найбагатша людина України за версією журналу Forbes, власник групи компаній SCM – Рінат Ахметов, є бенефіціаром «ДТЕК Західенерго». Це один із провідних українських виробників електроенергії та тепла. До складу товариства входять Бурштинська ТЕС, Ладижинська ТЕС та Добротвірська ТЕС а також сервісні підприємства Галременерго, Львівенергоспецремонт, Львівенергоавтотранс, Західенергопостач. Найбільшими акціонерами «ДТЕК Західенерго» є три компанії з Кіпру (DTEK HOLDINGS LIMITED, GPL POWER LIMITED і GPL INGEN POWER LIMITED) та одна з Нідерландів (DTEK ENERGY B.V.)

АТ «Прикарпаттяобленерго” та ПРАТ «Львівобленерго” мають одних власників. Це брат колишнього члена фракції “ОПЗЖ” Григорія Суркіса – Ігор Суркіс та Геннадій Боголюбов, який разом із Ігорем Коломойським контролюють так звану групу “Приват”.

Акціонерами АТ «Прикарпаттяобленерго” та ПРАТ «Львівобленерго” є кіпрські компанії Margaroza Commercial Ltd, Lex Perfecta Ltd, Kerelio Commercial Ltd, Miosaria Commercial Ltd та Zocatini Enterprises Ltd. Співвласницею офшорних компаній-акціонерів згідно з останньою оприлюдненою декларацією за 2020 рік екснародного депутата Віктора Медведчука, значиться його дружина Оксана Марченко.

“За майновою декларацією Віктора Медведчука, його дружина, Оксана Марченко, є кінцевою бенефіціаркою кіпрських компаній Margaroza Commercial Ltd, Lex Perfecta Ltd, Kerelio Commercial Ltd, Miosaria Commercial Ltd та Zocatini Enterprises Ltd.” – передає радіо Свобода.

Таким чином, з відкритих джерел стає ясно, що дружина Медведчука Оксана Марченко, відповідно до оприлюдненої декларації колишнього українського політика, є бенефіціаром кіпрських фірм, які володіють крупними пакетами акцій АТ “ПРИКАРПАТТЯОБЛЕНЕРГО” та ПРАТ “ЛЬВІВОБЛЕНЕРГО”.

АТ «Чернівціобленерго” – одна з енергетичних компаній, яка належить до складу групи VS Energy. Офіційно бенефіціарами енергокомпанії значаться громадяни Євросоюзу: Валтс Вігантс (Латвія), Віліс Дамбінс (Латвія), Артурс Альтбергс (Латвія), Олег Сізерман (Німеччина), Марина Ярославська (Німеччина). Проте ЗМІ, цю групу пов’язують з російськими олігархами (Олександр Бабаков, Євген Гінер та Михайло Воєводін), які знаходяться під санкціями в Україні. Крім того, Олександр Бабаков потрапив у санкційні списки ЄС, США, Великобританії та інших країн. У листопаді 2022 року Печерський райсуд Києва арештував частки в статутних капіталах п’яти підприємств групи, що розподіляють близько 10% електроенергії в Україні.

ПРАТ «Закарпаттяобленерго» належить сестрі нардепа з групи “Платформа за життя та мир”, одному з лідерів ОПЗЖ Сергія Льовочкіна – Юлії Льовочкіній, яка наприкінці 2022 року склала мандат народної обраниці. Її бізнес-партнером є громадянин Греції Михайло Кіріакіді. Акціонером енергетичної компанії є кіпрська компанія OMBRI ELECTRICAL ENERGY CO LIMITED.

Власником ПРАТ «Волиньобленерго» є Анатолій Бойко – син Юрія Бойка, колишнього члена фракції “Опозиційна платформа – За життя” (припинила свою діяльність у травні 2022 рок). Нині ж Юрій Бойко – голова депутатської групи “Платформа за життя та мир”. Загалом родина Бойко контролює три українські енергокомпанії. Акціонерами «Волиньобленерго» є дві українські компанії – «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «ОНІКС»» та “Закритий недиверсифiкований венчурний iнвестицiйний фонд “Сьомий” Товариства з обмеженою вiдповiдальнiстю “Компанiя з управлiння активами «Сварог Ессет Менеджмент».

Як бачимо, суттєва частка компаній на заході України в секторі української економіки, що найбільше зазнає ракетно-дронових обстрілів, знаходиться під прямим чи опосередкованим корпоративним контролем нерезидентів. Структура власності в енергетиці є досить непрозорою, про що свідчить висока частка номінальних власників з таких юрисдикцій як: Кіпр, Нідерланди, Латвія – з країн, котрі зазвичай використовуються для прикриття фактичних бенефіціарних власників. Де-факто контролюють критичні активи у сфері енергозабезпечення на заході України олігархічні бізнес-групи Ріната Ахметова, Костянтина Григоришина, VS Energy, Ігоря Коломойського та низки колишніх депутатів “ОПЗЖ”.