Вівторок, 28 Травня

Львів увійшов до ТОП-5 найдемократичніших міст України

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Експерти Українського незалежного центру політичних досліджень в рамках проекту USAID «Громадяни в дії» провели дослідження «Індекс демократичності міст» за 2018 рік.

В оприлюдненому звіті Львів у п’ятірці найдемократичніших міст України. Серед лідерів — Чернівці, Київ, Хмельницький, Львів та Краматорськ.

Як розповів експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Максим Лациба, експерти досліджували 12 документів, що встановлюють процедури прозорості, підзвітності та відкритості щодо участі громадян в ухваленні рішень.

«Зокрема, це — Статут територіальної громади, регламент міської ради, положення про постійні комісії, громадські слухання, е-петиції та інші. У кожному з цих „інструментів“ встановлені критерії відповідності кращим стандартам місцевого самоврядування, зокрема, було визначено 105 критерій і проаналізовувались саме проекти рішень. Відповідно, визначені оцінки цих документів, які працюють в місті Львові. Із 12-ти рішень, у Львові відсутній один інструмент — громадська експертиза діяльності виконавчих органів влади. Хоча варто сказати, що закон не вимагає введення такого інструменту, але вже вісім обласних центрів запровадили таку процедуру, і вона успішно діє. Загалом, — коментує Максим Лациба, — варто відзначити, що Львівська міська рада зробила величезний крок вперед щодо розвитку інструментів демократії. Із 12-ти інструментів — 9-ть було змінено, покращено. До прикладу, ухвалений новий Статут, нова редакція місцевої ініціативи, громадських слухань, запроваджена детальна процедура звітів депутатів, міського голови, покращена робота депутатських комісій, запровадили бюджет участі та уже модернізували його, місцеві ініціативи, дещо покращені загальні збори громадян».

Згідно із дослідженням, Львів за останні роки «підріс» на 14 пунктів. За результатами аналогічного дослідження у 2016-му році, Львів посів 18 місце із 48.

Начальник управління «Секретаріат ради» Юрій Лукашевський зазначає, що головною метою є дієвість інструментів місцевої демократії для мешканців: «Приємно, що величезний обсяг роботи, який був проведений за останні два роки Секретаріатом, депутатським корпусом щодо напрацювання юридичних інструментів участі для мешканців, був помічений експертами на національному рівні. Це Статут міста – базовий документ, окремі положення щодо громадського бюджету, електронних петицій, місцевих ініціатив, нове Положення про громадське слухання, тощо. Завдяки цьому Львів зумів піднятись одразу на 14 позицій. Але наголошу, що основна мета цієї діяльності є не участь в різноманітних рейтингах, а створення справжніх дієвих інструментів демократії. Завдяки цьому мешканці можуть використовувати їх нащодень, брати активну участь в міському житті і впливати на рішення Львівської міської ради».

Додамо, що у рамках дослідження, яке проводилося в травні-серпні 2018 року, було проаналізовано процедури 24-ох обласних центрів, що регулюють доступ жителів до управління своїми населеними пунктами. Під час дослідження експерти проаналізували 300 рішень місцевих рад.

Найнижчі показники демократичності виявилися у Харкові (38%) і Житомирі (29%).

Загальна середня якість місцевої демократії в 2018 році в обласних центрах – 55%.