Середа, 28 Лютого

КСУ дійшов висновку, що введені урядом карантинні обмеження суперечать закону

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Конституційний суд України дійшов висновку, що введенні урядом карантинні обмеження суперечать закону, оскільки таке рішення могла ухвалити лише Верховна рада. Також КСУ визнав, що обмеження заробітних плат державних службовців і суддів у період карантину є незаконним.

Відповідне рішення ухвалила Велика палата КС під час засідання 28 серпня, повідомляє пресцентр КСУ.

У травні Верховний суд звернувся до КСУ з поданням, у якому оскаржив окремі положення постанови уряду №392 від 20 травня “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”. ВС просив перевірити, чи не були порушені: право на свободу пересування, право залишати територію України, право на мирні зібрання, право на підприємницьку діяльність і право на доступ до медичної допомоги.

Конституційний суд закрив конституційне провадження у справі в частині щодо перевірки на відповідність Конституції положень урядової постанови. Проте наголосив, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією. У КСУ наголосили, що таке обмеження може встановлюватися винятково законом – актом, ухваленим Верховною радою як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить Конституції.

Також Конституційний суд вважає неконституційними першу та третю частину статті 29 закону про державний бюджет на 2020 рік. У них йдеться, що до завершення карантину заробітна плата, грошове забезпечення працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ (включаючи органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування) нараховуються у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року. Таким чином, максимальна зарплата держслужбовців не повинна була перевищувати 47 230 гривень.

“Скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить Конституції України”, – заявили в Конституційному суді.

У Суді наголосили, що обмеження виплат є допустимим, але за умов воєнного або надзвичайного стану.

Також Конституційний суд визнав неконституційною статтю 25 закон про зміни до державного бюджету. Вона дозволяла Казначейству незаперечно списувати кошти державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду. У КСУ вважають, що це обмежувало право особи на судовий захист.