П’ятниця, 19 Квітня

Хто вона – львівська школярка, яка поїде на олімпіаду геніїв в Америку

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Журналісти Дивись.info поспілкувалися з молодою винахідницею

У червні львів’янка Софія Петришин поїде до Сполучених штатів Америки на олімпіаду геніїв. Там школярка презентуватиме власноруч створений пристрій, що дозволяє перетворювати цифрову інформацію на шрифт Брайля для незрячих людей.

Про винахідницю

Софія Петришин – львівська одинадцятикласниця. З 9 класу школярка відвідує місцеву Малу академію наук. Там набагато глибше освоює курс програмування. З яким у майбутньому хоче пов’язати усе професійне життя.

«Я ще змалечку знала, що хочу бути програмістом. У мене сім’я така – математики, тато – програміст. Змалечку дізналася про цю професію, тому знала ким я хочу бути. Планую вступати на прикладну математику або комп’ютерні науки в УКУ або в університет імені Франка. Буду також пробувати закордонні програми», – зазначає Софія Петришин.

скріншот, НТА

Про винахід

Перед тим, як створити пристрій для незрячих, дівчина просто планувала написати наукову роботу. Відтак по можливості досліджувала сучасні проблеми людства. І навіть разом з науковим керівником знайшли тему, на якій вирішили зупинитися, – перекладач для глухонімих. Але пройшло трохи часу і школярка вирішила зробити такий пристрій, який би дозволив незрячим людям краще пізнавати інформацію. Бо для цих людей немає достатньої кількості літератури. Та й друкується вона дорого. Роботу над приладом дівчина розпочала у вересні. Нині він повністю готовий. Але винахідниця не зупиняється і напрацьовує додаткові функції. Одна з яких – пришвидшення тексту. Як переконує Софія, великих труднощів під час розробки приладу у неї не виникало. Бо дуже хотіла втілити бажане у життя. Єдине – робота забирала багато часу. Тож навіть вночі доводилося багато-що з’ясовувати і шукати в Інтернеті. Детальніше про те, як зробити так, аби пристрій з усіма його компонентами запрацював, одинадцятикласниця досліджувала і вивчала на факультеті електроніки.

«Мене завжди цікавила така якась діяльність. Якогось робота зробити чи якийсь прилад. Мені було досить цікаво дізнатися, як воно все працює. Фактично те, що ти хочеш робити, то робиш у задоволення. Тому складностей як таких я не можу назвати», – зізнається винахідниця.

скріншот, НТА

Про мандрівку на олімпіаду геніїв

За плечима у Софії перемога на Всеукраїнській Малій академії наук, попереду – Сполучені штати Америки. Туди школярка відправиться вже у червні. Певна: це чергова можливість показати усьому світові, що українська наука сильна. Щодо витрат на мандрівку, то попередньо Софії доведеться сплатити лише 40 доларів членського внеску.

«У першу чергу це відкриває якісь нові можливості для розвитку, можливо, навіть навчання десь за кордоном. Можливо, якісь нові зв’язки. Оскільки, мені вже достатньо моментів допомогли. І зараз я вже знайшла собі якісь нові контакти, всі домовляються про зустрічі з незрячими для тестування. Для мене це великий крок, по-перше, для майбутньої кар’єри. По-друге, для потужного розвитку. Для мене це було ціллю, щоб на власному прикладі представити Україну на світовій арені, щоб побачили якусь діяльність України», – підсумовує Софія Петришин.

Автор – Олег ГАЛІВ, Дивись.info