Головний рабин України просить Ізраїль визнати Андрея Шептицького «Праведником народів світу»

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Оперативні новини у нашому каналі в Телеграмі!

21 січня Головний рабин України Моше Реувен Азман закликав голову меморіального комплексу «Яд Вашем» Авнера Шалева присвоїти Митрополиту Андрею Шептицькому почесне звання «Праведника народів світу».

У своїй заяві він посилається на історичний факт, що у часи Голокосту на Західній Україні він врятував більш як 150 єврейських дітей, яких за його наказом переховували у монастирях.  Шептицький не тільки віддавав накази переховувати єврейських дітей в монастирях, а й забороняв хрестити цих дітей, щоб зберегти їх для єврейського народу.

“Щойно надіслав листа до Яд Вашем з проханням напередодні Міжнародного Дня пам’яті жертв Голокосту і 75-річчя визволення табору cмерті Аушвіц допомогти у відновленні історичної справедливості по відношенню до Митрополита Андрея Шептицького та присвоїти йому почесне звання «Праведника народів світу”, – каже Моше Реувен Азман.

“Аргументи проти присвоєння йому звання давно відомі: підпис на вітальній телеграмі Гітлеру після вступу Вермахту до Львова влітку 1941 року, а також нібито «благословення» митрополита при створенні дивізії СС «Галичина» в 1943-му. Але телеграма була написана на тлі жаху після виявлення в тюрмах Львова тисяч в’язнів, розстріляних сталінськими катами під час відступу. В очах митрополита радянська влада була кривавою і безбожною. Крім того, піклуючись про своїх віруючих, Шептицький посилав подібні вітання і царю Миколі II при захопленні Львова російською армією в 1914 році, і Сталіну в 1939-му. [вочевидь, тут допущена помилка: Шептицький писав Сталіну листа не в 1939 році, а 10 жовтня 1944 року – ред.]

У істориків не існує жодного справжнього документа, підтверджуючого благословення Шептицьким дивізії СС «Галичина». Митрополит лише дозволив своєму священику бути капеланом в ній, щоб морально опікуватися молодими українцями і утримувати їх від ексцесів.

Все інше – міфи та стереотипи радянської пропаганди проти Шептицького. Я вважаю, що сучасному Ізраїлю та єврейським громадам діаспори потрібно відмовитися від цих міфів”, – написав Головний рабин України та Києва Моше Реувен Асман.

Нагадаємо, 9 січня 2020 року з національного меморіалу катастрофи і героїзму «Яд Вашем» надійшла негативна відповідь щодо визнання митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу.

Згодом, стало відомо, що справу визнання митрополита Андрея Шептицького «Праведником народів світу» можуть розглянути повторно. Про таку заяву ізраїльського інституту «Яд Вашем» повідомив синкел у справах монашества Львівської архиєпархії УГКЦ о. Юстин Бойко, один із ініціаторів листа.

Share.