Четвер, 18 Квітня

Гігантський земний телескоп вперше в історії зафіксував ознаки народження планети

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Спостереження, зроблені за допомогою Дуже великого телескопа Європейської південної обсерваторії (VLT ESO), виявили явні ознаки народження зоряної системи навколо молодої зірки AB Aurigae в сузір’ї Візник. А на відстані, яка приблизно відповідає відстані від Нептуна до Сонця, астрономи помітили спіральну структуру з «вигином», яка є ознакою формування планети. Це перші прямі свідчення формування планети в історії науки. Про це повідомили в Рhys.org.

«До цього було ідентифіковано тисячі екзопланет, але нам все ще мало відомо про те, як вони формуються. Нам потрібно спостерігати за дуже молодими системами, щоб насправді зафіксувати момент зародження планети», – зауважив провідний автор дослідження Ентоні Боккалетті.

Відомо, що планети народжуються в газопилових дисках, що оточують молоді зірки, такі як AB Aurigae, коли формуються згустки матерії з холодного газу та пилу. Нові спостереження з VLT ESO, опубліковані в Astronomy & Astrophysics, дають можливість краще зрозуміти цей процес.

Довідка. VLT ESO або Дуже великий телескоп Європейської південної обсерваторії – комплекс із чотирьох окремих дзеркальних телескопів з апертурою 8,2 м кожен: Анту (Сонце), Куєн (Місяць), Меліпал (Південний Хрест) та Єпун (Венера), що працюють в оптичному діапазоні та утворюють величезний інтерферометр. Телескоп побудований на обсерваторії Паранал, що розташована на горі Серро Паранал (висота 2635 м над рівнем моря) в пустелі Атакама в північній частині Чилі.

Спостереження за системою AB Aurigae, проведені кілька років тому дали перші натяки на безперервне формування планет навколо зірки. На знімках ALMA вчені виявили дві спіралі: газові рукава поруч із зіркою, що лежать у внутрішній області диска. Потім, в 2019 і на початку 2020 роках, Бокалетті і група астрономів з Франції, Тайваню, США та Бельгії розгорнули інструмент SPHERE на VLT ESO у напрямку до зірки, отримавши найглибші і детальні зображення зоряної системи.

«Такий вигин передбачається деякими теоретичними моделями утворення планет. Він зазначає точку з’єднання двох спіральних гілок – однієї, що закручується всередину орбіти планети, що формується, а іншої – що розкручується назовні. Ці спіралі з’єднуються в точці утворення планети. Спіралі дозволяють газу та пилу з диска осідати на планету, що формується, примушуючи її зростати», – пояснив співавтор дослідження Енн Датрі.

Нагадаємо, Венеру визнали другою вулканічно активною планетою після своєї «сестри». Вчені знайшли докази діючої вулканічної активності на планеті. А нещодавно стало відомо, що NASA планує профінансува телескоп, який здатний виявити рослинність на віддалених планетах.