Понеділок, 15 Квітня

Домініканський монастир на Львівщині відреставрують за 30 мільйонів гривень

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації 7 грудня підписав договір із переможцем тендеру на реставрацію монастирського храму з дзвіницею в селищі Підкамінь, що на Бродівщині.

Перші згадки про монастир датуються першою половиною ХІІІ ст. Зведення монастиря та церкви розпочали 1612 році. Будували його з цегли і каменю. Король Речі Посполитої Ян Собеський називав монастир – Східна «Ченстохова» (у польському місті Ченстохова є римо-католицький монастир).

Фото: Вікіпедія, Підкамінь, 1846

У 2009 році стан дзвіниці визнали гостроаварійним. Відтоді відновлювали різні частини комплексу.

Брама монастиря ззовні

Один з бастіонів

За кошти Євросоюзу і обласного бюджету зараз реставрують дзвіницю монастирського комплексу, фасади, інтер’єр пам’ятки, щоб пристосувати цю будівлю для діяльності центру паломницького туризму.

А зі зовнішніх робіт планують облаштувати парк, оглядовий майданчик та встановити інформаційні таблички для туристів.

Фото: Вікіпедія, Залишки фресок в костелі

У 2017 році цей об’єкт подали на міжнародний проект “Транскордонний паломницький маршрут як інструмент промоції спільної історико-культурної спадщини в українсько-польському прикордонні. Він отримав перемогу, отримавши 24 млн грн для реставрації пам’ятки та облаштування малої туристичної інфраструктури навколо монастиря

“Загальна кошторисна вартість – 30 мільйонів гривень. До 10% – це наше співфінансування, а решта – кошти Євросоюзу, адже наш проект з відновлення пам’ятки виграв у 2017 році грант ЄС, а це 24 мільйони гривень. На цей рік з обласного бюджету виділили 700 тисяч гривень”, – розповіла т.в.о. директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Оксана Ткачук.

Завершити реставрацію компанія переможець повинна до кінця 2020 року. Виграла тендер на будівництво ТЗОВ “Хосаро” зі Львова. Згідно з тендерною документацією, компанія повинна здійснити великий об’єм роботи, зокрема розчистити фасад від нашарування, відреставрувати штукатурку, оздоблювальні елементи храму, пофарбувати поверхні, встановити сходи, виготовити віконні та дверні рами, опираючись на старовинні зразки, озеленити територію.

Фото: Сергій Криниця. Статуя біля куполу

Проект з реставрації пам’ятки називається «Паломницький маршрут», тож монастир хочуть зробити однією з таких туристичних точок.

У комплекс споруд входять:

  • колишній костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії (1612-1695 роки);
  • корпуси келій;
  • два внутрішні двори;
  • колодязь у першому внутрішньому дворі;
  • каплиця Св. Параскеви (арх. А Кастеллі та А Каппоні, бароко);

А також:

  • триаркова дзвіниця без дзвонів;
  • службові приміщення, кухня;
  • ораторіум;
  • колона зі скульптурою Богородиці;
  • оборонні мури з вежами, брамою (з 1702 року ), бастіонами.

До комплексу монастиря в Підкамені належать також костел Успіння Пресвятої Богородиці, монастирські келії, оборонний комплекс монастиря, тобто мури, та вежі, дзвіниця та коринфська колона. В пам’ятки досить цікава історія, монастир славився чудотворним образом Підкамінської Божої Матері. Діяв монастр до 1946 року, впродовж 50-х в ньому була в’язниця, потім психоневрологічний інтернат закритого типу. В храмі була конюшня та гараж для тракторів. Побутує легенда що храм має свою систему підземних ходів. У 1997 році монастир відновлено.

Монастир у селі Підкамінь

Впродовж 2009-2012 років у Домініканському монастирі за обласні кошти замінили верхівку дзвіниці, відновили дахи, зняли для реставрації скульптури Пінзеля. Тоді вдалося вивести 56-метрову дзвіницю з аварійного стану. Упродовж минулих років з обласного бюджету виділяли від 300 до 800 тис. грн. Цих коштів, за словами начальниці відділу охорони історичних пам’яток департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Ганни Харун, було замало для відновлення такого об’єкту, тому процес реставрації затягнувся.

*Якщо у вашому місті чи селі є пам’ятка архітектури, яка потребує реставрації, ви можете також отримати кошти на її відновлення. Для цього потрібно дізнатися у районного архітектора, який статус має пам’ятка архітектури, чи є паспорт на цей об’єкти і укладений охоронний договір. Далі з цими документами звертаєтеся до місцевих органів влади, щоб вони виготовили проектно-кошторисну документацію і поділи їх до обласної ради. А вже там мають прийняти рішення чи виділяти гроші на відновлення цієї пам’ятки архітектури.