П’ятниця, 26 Квітня

Де краще ховатися під час обстрілу та що робити «до» та «після»

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Я не військовий, але все своє життя займаюсь відновленням та підсиленням будівель, розповідає інженер-будівельник Володимир Семко.

Уже більшість містян зрозуміли, що обладнаних бомбосховищ у нас доволі мало тому варто розраховувати на свої власні сили. Найкраще використати як укриття ваш будинок. Ваш дім – ваша фортеця! І зробіть це якомога швидше! Тут можливі варіанти:

Від боїв з використанням стрілецької зброї найкраще підійдуть підвали, якщо вони є у вашому будинку. При обстрілах із артилерії або авіаударах, підвал може стати пасткою. Тому перед його використанням перевірте наявність декількох джерел для постачання повітря. Один продух або світлоаераційний приямок під час обстрілу може бути засипано і ви залишетесь без свіжого повітря. Також бажано мати декілька виходів із приміщення. Якщо єдниний вхід буде завалено масивними уламками без допомоги техніки ви не зможете їх прибрати. Тому це варто мати на увазі. Бажано, щоб в підвалі було джерело водопостачання та електрики.

Якщо ж неможливо використати підвал – тоді залишається робити укриття в надземних приміщеннях. Тут потрібно розуміти, що будинок може нас захистити від уламків та невеликих артелерійських снарядів. Від удару важкої артилерії не спасе навіть добре облаштований підвал. Як обрати приміщення? В багатоповерхових будинках краще знаходитися на нижньому поверсі. Якщо буде пряме влучання в сходову клітку, то подальша самостійна евакуація з верхніх поверхів буде неможлива. Якщо в вашому будинку поздовжні несучі стіни і їх кілкість більше трьох, то найкращий варіант – облаштувати укриття між двома внутрішніми несучими стінами. Ні в якому разі не варто розміщатися в кімнатах із зовнішніми стінами та вікнами. Якщо у вас в квартирі лише дві стіни, то в такому випадку використовуйте санвузол, якщо стіни санвузла зроблені з гіпсокртону або інших лекгих матеріалів, спробуйте їх укріпити – шафа з одягом або щось подібне зможе затримати уламки. Сталева або чугунна ванна теж стане додатковим укриттям. Мешканці верхніх поверхів повинні пам‘ятати про можливість пробиття конструкцій даху.

Ми не можемо знати, що і коли може влучити в будинок, але можна прогнозувати сторону з якої буде обстріл. Наприклад, у вас під вікнами знаходиться військова частина або інша воєнізована структура, яка може бути ціллю ворога. В такому разі дані приміщення зразу відхиляємо. Ще небезпечніше – вибігати в будинку під час обстрілу. Може виявитися, що всі навколишні будинки зачинені і ви залишитеся на відкритій ділянці.

Якщо ваш будинок має складну форму Г-, Ш-, П-подібну тощо, краще всього домовитись з сусідами з кутових під‘їздів та облаштувати укриття там. В нових будинках під‘їзди мають доволі великі розміри і можуть розмістити багато людей. Підземні паркінги для авто теж гарний варіант, особливо у випадку коли мають декілька виходів. Потурбуйтесь прямо зараз про вентиляційні отвори в стінах – якщо їх немає – пробийте (після війни вставите віконце).

Кооперуйтеся з сусідами. Знайомтесь, нарешті! Залишіть у визначених містах під‘їзду воду, свічки, ковдри, лопати.

Не знаходьтесь під час обстрілу на сходах. При поштовху будинку можуть злетіти зі сходинкових майданчиків. Падіння одного маршу призведе до прогресуючого руйнування інших. Якщо у вас в домі є ліфт, можна встатити прямо в дверному отворі ліфта. Як правило ліфтова шахта – це єдиний елемент з цегли або залізобетону.

Не варто користуватися ліфтом підчас евакуації. Він може бути заблокований або взагалі зруйнований попаданням в машинне відділеня.

Після обстрілу вичекайте. Зконтактуєсь з сусідами, якщо є зв‘язок. Виясність чи отримав будинок пошкодження. Якщо зв‘язку немає обережно виходьтє на огляд. В разі пожежі в одній з квартир викликайте ДСНС, перекрийте газ та відключіть електропостачання будинку. Для цього варто ще раніше дізнатися де знаходяться вводні вентилі та рубильник. Можливо, необхідно буде мати розвідний ключ. Сховайте один такий з сусідами поруч з вентилем.

Так само зробіть з ключем від електрощитової. Зберіться з сусідами та тушіть пожежу. У вас є від години до двох, щоб уникнути обвалу, за цей час необхідно ліквідувати пожежу.

Якщо руйнування більш серйозні і ви не можете покинути приміщення самотужки, спробуйте передати інформацію назовні – гукайте, машіть кольоровою тканиною тощо. Краще мати в укритті ломи та лопати, щоб розбити завали.

Якщо бачите поруч небезпечну зону, або зону можливого обрушення – перейдіть до несучих стін будівлі. Розташуйтесь в проймі та чекайте на допомогу.

Ну і головне – майте поряд запас води та провізії довгого зберігання.