Понеділок, 20 Травня

«Більше свободи»: камерунець про те, чому повернувся в Україну, до Львова

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Неллі Нельсон, камерунський підприємець і викладач англійської мови поділився своєю історією про те, як повномасштабне російське вторгнення змінило його життя та змусило виїхати з України, проте – не назавжди. Про це сповіщає Aljazeera.

Нельсон, який народився і виріс у місті Буеа на південному заході Камеруну, вперше приїхав до України наприкінці 2018 року, щоб відвідати свою старшу сестру, яка навчалася в Харківському медичному університеті. Перша поїздка залишила “похмурі” враження. Однак другий візит наступного року в теплу пору року до Львова, куди його сестра переїхала для подальшого навчання, кардинально змінив його уявлення про країну.

У Львові Нельсон почав працювати онлайн-репетитором англійської мови, заробляючи приблизно 700 доларів на місяць, чого вистачало на комфортні умови життя. У січні 2022 року він познайомився зі своєю теперішньою дівчиною, українкою. Знайшови рідну душу та постійний дохід Нельсон відчув, що влаштувався. Він знайшов свій новий дім.

Зазначено, що 14 лютого 2022 року США закрили своє посольство Києві. За словами Нельсона, він одразу зрозумів, що має щось відбутися, оскільки уважно слідкував за новинами у світі.

Відтак, зважаючи на те, що понад 100 000 російських солдатів були зосереджені біля кордонів України, а також на розмови про ймовірне вторгнення рф, Нельсон заплатив орендодавцю за три місяці наперед, щоб він і його дівчина мали гарантований дах над головою в разі війни і запаслися найнеобхіднішими речами: водою та консервами.

Через десять днів, 24 лютого, розпочалося вторгнення. Нельсону зателефонував батько і закликав негайно виїжджати з України. Як розповів Нельсон, у його культурі поважають старших, тож, він разом зі своєю дівчиною і двома друзями зібрали речі та поїхали до кордону. Після трьох днів заторів та очікування вони перетнули кордон.

Як повідомляється, далі вони вирушили до Кракова. Пробувши в Польщі тиждень, група вирішила рухатися далі, проїхавши кілька країн, зокрема Німеччину та Бельгію, перш ніж зупинитися в Базелі, Швейцарія.

Ліворуч черга автомобілів до кордону з Польщею в березні 2022 року [Nils Adler/Al Jazeera]

Нельсон розповів, що вони провели близько тижня в центрі для біженців. Камерунець описує це місце як “в’язницю”. Після більш ніж тижневого оформлення документів Нельсону та його дівчині запропонували квартиру і дали приблизно 400 доларів на місяць.

Витративши близько двох місяців на марні пошуки роботи, оскільки виданих грошей було недостатньо для життя у Швейцарії, Нельсон “зірвався”.

“Настає момент, коли ти маєш замислитися, що робить твоє життя хорошим? Чи справді це лише безпека? Я знаю людей, які зараз перебувають у Німеччині, вони в безпеці, але вони не щасливі”, — пояснив він.

Відтак, він вирішив, що хоче повернутися в Україну, оскільки там більше свободи. Тож, він разом зі своєю дівчиною, сестрою, племінницею та зятем вирушили в 14-годинну поїздку до кордону.

Нельсон з посмішкою згадує момент, коли давав свій камерунський паспорт українській прикордонниці, яка протягом багатьох тижнів, сповнених стресу, ставила штампи в паспортах іноземців, що тікали з країни. Однак у його випадку вона зіткнулася з іноземцем, який добровільно повертається до України, тому не знала, як реагувати.

Тепер Нельсон щасливий, що повернувся до життя в Україні, де він створив процвітаючий бізнес, розробляючи веб-сайти для різноманітних клієнтів з усього світу.

Його досвід у Базелі (Швейцарія) змусив його ще більше оцінити якість життя, яким він насолоджується у Львові. У Швейцарії найдорожчі ціни на життя в Європі. Він зрозумів, що йому доведеться знайти іншу роботу, щоб покрити основні витрати – його попереднього доходу від онлайн-репетиторства було б недостатньо, якщо планувати залишитися надовго. Тож він майже два місяці подавав документи на роботу, використовуючи життєво важливі заощадження і намагаючись адаптуватися до нової, суворої системи, де багато вакансій вимагали спеціального дозволу та вільного володіння німецькою мовою. Він ледве отримав відповідь, через що почувався розчарованим і пригніченим. Нельсон, який вільно володіє французькою мовою, звернувся до Державного секретаріату з питань міграції з проханням перевести його до франкомовного кантону, але його прохання було відхилено.

«Швейцарія не дуже жвава», — міркує Нельсон. «Там так багато правил, вас штрафують скрізь, де ви паркуєтесь. Люди, що й роблять, то працюють і сплять. Це та сама рутина. Тут [у Львові] люди хочуть розважатися, більше насолоджуються життям».

Нельсон каже, що інші африканці, багато з яких там навчалися, повертаються в Україну.

Наразі за безпеку родини у Львові він не боїться.

“Війна – це лише політика, — розмірковує він, наводячи як приклад минулий конфлікт своєї країни з Нігерією за багатий на нафту півострів Бакассі, який був переданий Камеруну у 2008 році. – Я не багато знаю про українську та російську історію, проте, я переконаний, що росія намагається захопити територію України. І це нагадує мені те, що Нігерія робила з Камеруном.”

Нельсон ділиться жартом зі своїм сусідом у Львові [Nils Adler/Al Jazeera]

На думку Нельсона, президент росії путін “занадто гордий”, щоб здатися, тому війна триватиме ще деякий час. Однак він не має наміру знову залишати свій дім. “Зараз у моєму житті є лише дві країни. Камерун і Україна”, — запевнив Нельсон.