Вівторок, 28 Травня

Біля Львова знайшли сліди стародавньої Трипільської культури

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Уламки унікальної амфори часів Трипільської культури знайшли археологи неподалік Львова. На артефакт дослідники натрапили на горі Жупан, що в містечку Винники. Її приблизний вік – 5 тисяч років, передає 5 канал.

На неї натрапили під час розкопок на місці давнього поселення.

Археолог Андрій Гавінський демонструє фрагменти унікальної трипільської амфори. Їх науковці знайшли на дні господарчої ями, на місці, де раніше виявили поселення трипільських племен. На рештках посудини видно орнамент. Такий притаманний лише трипільській культурі, каже дослідник.

Археолог Андрій Гавінський розповідає: “Такі посудини використовувалися для зберігання їжі, запасів води і ритуальних акцій. Це є сам верх амфори, це вінця, шийка і пішов профіль. Амфора гарно випалена, якісна, з додаванням піску”.

Рештки амфори добре збереглися, тож науковці планують повернути їм первісний вигляд. За пів кілометра від трипільського поселення археологи знайшли рештки ще одного племені – культури лійчастого посуду. Так назвали їх через використання у побуті типової форми кераміки.

Мешкали племена у невеликих будиночках завбільшки 30 кв. м. Поруч викопували господарчі ями для зберігання побутових речей. В одній із них археологи знайшли багато артефактів.

Про те, що у сучасному місті Винники майже 5 тисяч років тому мешкали трипільські племена та племена культури лійчастого посуду, історики знали. Та на пошуки речових доказів цього пішло три роки.

Історик Ігор Тимець каже: “Найкращим датуючим матеріалом для археологів є кераміка. Адже кожна культура мала свою форму, свій орнамент, який не повторювався в інших культурах”.

Знайдені артефакти після детальних досліджень та експертиз археологи передадуть до місцевого історичного музею.

«На жаль, збереглися лише фрагменти амфори. Але вони у доброму стані, і науковці стверджують, що зможуть її відновити. Вони переконані, що це, без сумніву, сенсаційна знахідка, адже це ще один артефакт, який дає можливість стверджувати, що трипільська культура поширювалася і на території Львівщини. На фрагментах амфори можна побачити орнаменти, які притаманні лише Трипільській культурі. У таких амфорах представники цих племен зберігали зерно та воду. Також на території об’єкту науковці натрапили на наконечник стріли та кам’яну стелу, яка стоїть на долівці. Швидше за все, вона може бути пов’язана з якимись ритуальними дійствами. У 2016 році археологи натрапили на поселення трипільців поблизу Винників. Вони виявили рештки наземної двоярусної споруди, хоча до того часу вважалося, що трипільці на нашій території не мешкали», – про це на Facebook повідомив міський голова м. Винники Володимир Квурт.