Більшість мешканців Львівщини позитивно ставляться до людей, які приїхали у Львівську область, рятуючись від війни. Вони не вважають їх чужими і допомагають чим можуть, підтримують приязні чи дружні стосунки з ними, передає Високий Замок.
Також внутрішньо переміщені особи та мешканці Львівщині єдині у підтримці ЗСУ та мають на них надію щодо перемоги. 26% переселенців готові залишитися на Львівщині, їм тут дуже подобається жити.
Понад 80% переселенців готові терпіти матеріальні труднощі заради перемоги над росією скільки буде потрібно.
Такі дані соцдослідження оприлюднив на брифінгу директор соціологічної групи «Рейтинг» Олексій Антипович.
Чому обрали Львівщину?
38% опитаних переселенців головною причиною вибору Львівщини для тимчасового перебування назвали наявність родичів, близьких друзів. 20% обрали Львівщину через інформацію про наявність вільних місць для тимчасового проживання, 18% – через рішення організації, відповідальної за поселення особи. Лише 7% зазначили, що поїхали на Львівщину через можливість отримати тут роботу.
49% опитаних переселенців говорять, що ставлення місцевих до них дуже позитивне, ще 32% – скоріше позитивне. Своєю чергою, 18% місцевих жителів зазначили, що цілком позитивно ставляться до біженців, 35% – скоріше позитивно, 34% – нейтрально. 11% місцевих кажуть, що ставляться до переселенців негативно.
24% опитаних мешканців Львівщини зазначили, що вже прийняли особисто у себе переселенців з інших регіонів країни. Ще 15% – готові прийняти. 57% – не висловили бажання прийняти переселенців.
«Що відчувають мешканці Львівщини та люди, які тимчасово перебувають на Львівщині, при думках про Україну, перша відповідь і максимальні показники — це надія. „Ми сподіваємось на краще“, „ми віримо в перемогу“, такі настрої фіксуємо в наших дослідження. І це надзвичайно приємно, що ніхто не здається», — розповів Олексій Антипович.
Про мовний фактор
Попри те, що 80% тих, хто недавно приїхав на Львівщину, спілкуються у побуті двома мовами, або лише російською, більшість з них (67%) намагаються з місцевими спілкуватися виключно українською (серед російськомовних таких — 57%, двомовних — 64%).
Антипович каже, що 46% переселенців не бачать проблеми мовного непорозуміння з місцевими. 41% вбачають у цьому незначну проблему, 12% – значну.
«Натомість серед місцевих 31% – не бачать у цьому жодної проблеми, 42% вважають цю проблему незначною, 25% вважають, що це значна проблема, — каже пан Антипович. — 61% біженців вважають, що не існує напруження у відносинах між переселенцями і місцевими жителями, 36% – іншої думки. Серед місцевих жителів про певне напруження говорять 52%, про його відсутність — 42%».
Дослідження проведене шляхом опитування мешканців Львівщини. Вибіркова сукупність: 1200 респондентів — мешканці міст області (Львів — 800, інші міста — 400).
800 респондентів — переселенці, розміщені у великих містах області (Львів — 400, інші міста — 400). Особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,8% – опитування містян, не більше 3,5% – опитування переселенців. Терміни опитування 13−23 травня 2022 року.