Субота, 27 Квітня

Чому зменшувати кількість депутатів у Верховній Радi – цe вeликa пoмилкa

Оперативні новини у нашому каналі в Telegram!

Спiвкooрдинaтoр рyхy дoбрoвoльцiв “Прoстiр свoбoди” i пoлiтичний oглядaч Тарас Шмайда пoрiвнює кiлькiсть дeпyтaтiв в Укрaїнi тa крaїнaх, пoдiбних зa нaсeлeнням i рoзмiрoм.

“Останнім часом Зеленський і Слуги Народу знову активно почали просувати тему скорочення народних депутатів. Мовляв, всі проблеми в країні від того, що депутатів аж 450 – а треба, щоб було їх 300. В нас, мовляв, і населення зменшилось, та і улюблена теза всіх правителів з диктаторськими замашками, мовляв, на депутатів йде дуже багато грошей, тож “скоротимо їх і тоді заживемо”.

Добре. Але чому саме 300 депутатів, можете ви запитати? Адже, якщо запитати у людей, які роками зомбуються олігархічними телеканалами, де їм розповідають, що чим менше депутатів – тим краще, вони може б і проголосували за 100 депутатів, потім за 50, а комусь може жилось би і “краще” взагалі без парламенту, якщо є єдиний цар або політбюро.

На це у “слуг народу” є відповідь. Мовляв, українці вже двічі підвередили бажання мати саме 300 депутатів на так званому референдумі, який проводив ще Кучма, і на так званому опитуванні. Пам’ятаєте, це коли “слуги народу” забирали папірці і запихали їх в картонні коробки біля виборчих дільниць.

Проте, якщо ми подивимось досвід європейських країн, якщо ми візьмемо будь-які країни з населенням подібним до України, ми побачимо, що там депутатів не менше в парламентах, а більше, ніж в Україні.

Наприклад, в Польщі 560 депутатів (460 у Сеймі і 100 в Сенаті). У Франції 925 депутатів (577 в Нижній палаті і 348 у Верхній), в Італії цілих 945 депутатів, в Німеччині лише в Нижній палаті – 709 депутатів, у Великій Британії лише в Нижній палаті – 650 депутатів і так далі.

То чому ж ці розвинені країні тримають такий великий депутатський корпус? Вони що, не хочуть заощадити кошти, чи в них народ не такий розумний, як український народ?

Очевидно, що робиться це саме тому, що не завжди менша кількість депутатів означає економія коштів чи ефективніше управління.

Навпаки. Існує поняття представництва. Тобто народні депутаті представляють виборців. Якщо в європейських країнах 1 депутат представляє 30-50 тисяч виборців, то в Україні 100 тисяч. Це означає, що кожному виборцю важче достукатись до свого депутата. Ба більше, важче обрати нормального депутата до парламенту для того, який просто викладе велику суму грошей чи буде куплений олігархами.

Саме тому ідея скорочення кількості депутатів не вигідна Україні та українському суспільстві. Крім того є ще одна причина. В парламенті працюють комітети і в кожному з комітетів повинна бути достатня кількість різних фахівців для того, щоб вони могли якісно працювати над законопроєктами.

Залишається лише сподіватись, що ця афера провалиться в цілому, оскільки навіть в першому читанні вона ледь вискребла необхідні голоси. А українські виборці врешті-решт зрозуміють, що для того, щоб якісно працював парламент, потрібне не зменшення кількості депутатів, а треба лише думати добре, кого вибирати на виборах”.